MediaCat

Artık Instagram’da kişileri etiketlemek mümkün

Yeni ‘Photos of you’ özelliği markalara bazı fırsatlar sunuyor.

Artık Instagram’da kişileri etiketlemek mümkün

Bir süre önce Facebook tarafından satın alınan Instagram hâlâ reklamlara kapalı bir platform. Ancak sosyal paylaşım sitesine son eklenen ‘Photos of you’ özelliği, markalara tüketicilerin ilgisini çekme konusunda yeni bir fırsat sunuyor.

Ailenin diğer üyesi Facebook’taki etiketleme sistemi ile aynı temel üzerinde çalışan ‘Photos of you’da marka ya da herhangi bir kullanıcının etiketlenmesine imkan veriyor. Yeni özellik hayata geçirilmeden önce kullanıcılar Twitter‘daki @ mention modelini kullanıyordu.

Instagram’da artık kullanılabilir hale gelen etiketleme modelinin fark yaratan temel noktası ise, kullanıcıların izin vermeleri halinde, etiketlenmiş olan bütün fotoğrafların arşivlenip izlenebilir hale gelmesi olacak. Facebook’un bir süre başını ağrıtan etiketleme ve mahremiyet meselesinden ders çıkaran Instagram, ‘Photos of you’da yer alacak fotoğrafların hangilerinin paylaşıma açık olacağı konusunda kullanıcıların söz sahibi olmasını sağlıyor.

Kullanıcıların ilgilendikleri kişilere dair tüm fotoğrafları bir arada görmelerini sağlayan yeni sistem aracılığıyla, hâlihazırda hayli sıkı takipçileri olan platformun daha yüksek engagement değerlerine taşınması amaçlanıyor. Fotoğraf etiketleme sisteminin daha fazla bildirime yol açacak olması da uygulamanın daha sık olarak kullanılmasını sağlayacak.

Yeni uygulama Instagram’da aktif olarak yer alan markalar için de bazı fırsatlar sunuyor. ‘Photos of you’ markaların takipçi sayılarını arttırma ve hayranlarla daha sıkı ilişkiler kurulması konularında faydalı olacak. Örneğin Nike, sponsoru olduğu sporculardan (takipçisi sayısı 2,3 milyonu bulan Lebron James gibi) bazılarını etiketleyip kullanıcılarla etkileşimini kolayca arttırabilir.

Kullanıcı sayısının arttırılması hâlâ reklamsız olarak hayatına devam eden Instagram’ın şu anki esas hedefi olarak dikkat çekiyor. Nichole Richie ve bazı diğer ünlüler platform üzerinde sponsorlarının ürünlerini tanıtıyorsa da Instagram bu alışverişten herhangi bir pay almıyor.

Geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin bir açıklama yapan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg büyük markaların Instagram’a reklam potansiyeli ile yaklaştığını ancak bunun için henüz doğru zaman olmadığını belirtti. Zuckerberg ayrıca Instagram için ‘Gayet iyi ve hızlı şekilde büyüyorlar ve şimdilik bu onlar için doğru odak noktası’ dedi.

Kaynak: Advertising Age

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.