Deloitte Teknoloji ve TV raporu yayınladı

Önümüzdeki on yılda TV'ye karşı bir rakibin ortaya çıkması pek mümkün görünmüyor.

03.05.2013 - 14:18 | MediaCat

Deloitte Teknoloji ve TV raporu yayınladı

Deloitte, ‘Teknoloji ve TV: Güzel Arkadaşlığın Devamı’ raporunu yayınladı.

Teknolojinin televizyon sektörü üzerindeki etkisinin tartışıldığı raporda, internete bağlı televizyonların gelişimi, teknoloji şirketlerinin televizyon endüstrisine yatırımları, televizyon ve teknolojinin ortak yaşam ilişkisi gibi konular ile son teknolojik gelişmelerle televizyonun geçerliliğini yitirip yitirmediği tartışmaları masaya yatırılıyor.

Rapora göre, internete bağlı televizyonların kullanımının, Avrupa ülkelerinde giderek artmasına rağmen, genele yayılması ortalama on yıl sürebilir. Raporda, televizyon üreticilerinin satışlarını olumlu yönde etkilemesi beklenen bu durumun, günümüzde var olan televizyon setlerinin kısa vadede ortadan kalkarak tamamen internete bağlı sisteme geçileceği anlamına gelmediği belirtiliyor. İngiltere’de yapılan araştırma sonuçlarını referans gösteren rapor, her ne kadar bilgisayar, laptop ve tablet kullanım oranları bir hayli yüksek olsa da, kullanıcılar televizyon programlarını bu cihazlarla izlemeye sıcak bakmadığını söylüyor.

Teknoloji şirketleri içeriğe yatırım yapmalı

Raporda, bu değişim zamanını en etkin biçimde değerlendirmeye çalışan tarafın teknoloji şirketleri olduğu iletiliyor. Bu şirketler ise içerik yönetimi konusuna bir hayli önem veriyor. Zira içerik, bilgi ve ürünün dağıtımında etken rol oynuyor. Bu noktada teknoloji şirketlerinin içeriğe yatırım yapması öneriliyor. Bu durumun, içerik üreten kurumların da yararına olabileceği değerlendiriliyor.

Önümüzdeki on yıl içinde televizyona karşı bir rakibin ortaya çıkması pek mümkün görünmüyor.

Türkiye cihaz kullanımında 6’ncı sırada

1950’de dünyada sadece beş bilgisayar varken, günümüzde bilgisayar temelli aletlerin sahiplik oranı hane başına dört adede kadar ulaşmış durumda. Yapılan araştırmaya göre ise Avrupa’da bir kişinin bilgisayar, tablet, akıllı telefon, cep telefonu, kamera, oyun konsolu ve MP4 çalar cihazlarına sahip olma oranında 3,8’lik ortalamayla Fransa ve İngiltere başı çekerken, Hırvatistan, Almanya ve Belçika cihaz sahiplik oranı en yüksek diğer ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye ise bu sıralamada ortalama 3,4 cihaz ile altıncı sırada yer alıyor.

Televizyon miadını henüz doldurmadı

Rapora göre, sadece Avrupa ülkelerinde, günde iki milyar saat televizyon izleniyor, günlük 131 milyon dolarlık televizyon reklamı yayınlanıyor ve ödemeli televizyonların yıllık geliri toplamda 200 milyar doları geçiyor. Bu rakamlardan da anlaşılacağı üzere televizyonlar hala kullanıcıların hayatındaki sağlam yerini koruyor. Öte yandan, önümüzdeki 10 yılda büyük bir davranış değişikliği görülmediği takdirde, televizyona karşı bir rakibin ortaya çıkması ya da televizyon sisteminin kırılması pek mümkün görünmemekle birlikte, televizyon endüstrisinin reklam ve abonelik ücretlerine yüzlerce milyar dolar katkı sağlamaya devam edeceği düşünülüyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.