AR-GE’de hedef 5 yılda ilk 15’e girebilmek

Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) alanında önde gelen yayın kuruluşu R&D Magazine...

02.09.2008 - 10:49 | MediaCat

Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) alanında önde gelen yayın kuruluşu R&D Magazine, 2008 Küresel Ar – Ge Raporu’nu yayınladı. Raporda yer alan 2008 yılı Ar – Ge yatırım tahminlerine göre, Amerika Birleşik Devletleri bu alandaki yatırımlarda 365 milyar $ ile bu yıl da birinciliğini koruyacak. Ancak, ikinci sırada yer alan Çin, iki yıldır üst üste % 20’nin üzerinde Ar-Ge yatırımı artışı ile 217 milyar $’a ulaşırken, bu alanda Amerika Birleşik Devletleri ile ciddi bir rekabet içinde olduğunu belli ediyor. Raporu yorumlayan Technoinvent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ruhi Kaykayoğlu, halen 25. sırada bulunan Türkiye’nin, 10 sıra atlayarak ilk 15’e girebilmesi için, yıllık Ar-Ge yatırımlarını 4 kat artırması gerektiğini belirtti.

Dünyada ülkeler arasındaki Ar – Ge yarışı hızlanıyor. Bu alandaki yatırımlar artarken, Çin üretimde olduğu gibi Ar – Ge’de de Amerika Birleşik Devletleri’yle arasındaki mesafeyi kapamaya çalışıyor. Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) alanının saygın dergisi R&D Magazin’in 2008 Küresel Ar – Ge Raporu Ar – Ge’deki son tabloyu ortaya koydu.

Türkiye’de Ar-Ge ve İnovasyon konusunda 2008’in başında iddialı bir çıkış yapan TECHNOINVENT şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ruhi Kaykayoğlu, raporla ilgili değerlendirme ve yorumlarda bulundu.

Prof. Dr. Kaykayoğlu, 2008 yılında gerçekleştireceği yaklaşık 365 milyar $ Ar-Ge yatırımı ile bu alanda birinciliğini koruyan ABD’nin ardından, 217 milyar $ ile ikinci sırada yer alan Çin’in, iki yıl üst üste % 20’nin üzerinde Ar-Ge yatırımı artışı sağladığına dikkat çekiyor. Çin’in 2008 Ar-Ge bütçesi, yaklaşık % 24 artış kaydediyor.

Prof. Dr. Ruhi Kaykayoğlu’na göre, dünyada üretim liderliğinin yanı sıra teknoloji liderliğini de ele geçirmek isteyen Çin, sahip olduğu bütçe ve cari fazla ile Ar-Ge yatırımlarını artırmaya bu tempo ile devam edebilir.

25. Sıradaki Türkiye, Mutlaka İlk 15’i Hedeflemeli

Ar-Ge harcamaları ile ilgili yapılan sıralamada ilk on ülke içinde Amerika, Çin, Japonya, Almanya, Fransa, Hindistan, İngiltere, Güney Kore, Kanada ve Tayvan yer alıyor. Kaykayoğlu, değerlendirmelerinde, ilk 10 içerisinde, Uzak Doğudan yükselmekte olan 5 ekonomi bulunmasına özellikle dikkat çekti.

Prof. Dr. Kaykayoğlu, Türkiye’nin de mutlaka ilk 15’i hedeflemesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Türkiye’nin Ar-Ge harcamalarında küresel ölçekte 25. sırada olması genel olarak iyi yorumlanabilir. Ancak, unutulmamalıdır ki Türkiye ekonomik büyüklük bakımından dünyada 17. sırada yer alan, bir sanayi ülkesidir. Türkiye, 5yıl içinde dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefiyle hareket etmektedir. Bu doğrultuda, aynı süreç içerisinde Ar-Ge alanında da, kesinlikle bunun ilk 15’in içine girilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu gün ucuz malları ile bizleri korkutan Çin, yarın patentli teknolojileri ile rüyalarımıza girmeye devam edecektir.“

Yıllık Ar-Ge yatırımı 4.8 milyar $ seviyesinde olan Türkiye’nin, dünya Ar-Ge liginde 15. sırada olan Hollanda’yı yakalamak için, 13 milyar $ seviyesine ulaşması; bir başka deyişler Ar-Ge yatırımlarını 4 kat artırması gerekiyor.

Bu durum, önemli bir kaynak ihtiyacı doğurduğunu dile getiren TECHNOINVENT Yönetim Kurulu başkanı Prof. Dr. Kaykayoğlu, kaynak ve yatırım konusunda da şunları söyledi: “Ar-Ge konusu, bütünsel bir yaklaşımla ele alınmalıdır. Şirketler ve diğer sanayi kuruluşları, bu alana bütçe ayırmakla birlikte yeni ve katma değerli ürün ve prosesleri çıkartmak için Ar-Ge yönetimi ve metodolojilerini öğrenmeli, içselleştirmeli ve bu alanda iyi uygulamalara imza atabilmelidir. Bu şekilde, inovatif – yenilikçi ürünlerle Ar-Ge yatırımlarının geri dönüşü hızlanır, kaynak ve gelir üretimi elele gerçekleşir.”

Kurum ve kuruluşların yatırım sürekliliği sağlayabilmek için yapılan her çalışmanın finansal değere dönüşmesinin gerekliliğine dikkat çeken Kaykayoğlu, “Bunun yolu, Teknolojik İnovasyondur. Türk şirketlerinin dikkat etmesi gereken diğer önemli konu budur,” ifadesini kullandı.

2008 martında çıkan Ar-Ge kanununu özellikle Ar-Ge ve İnovasyonu bir rekabet stratejisi olarak belirleyen firmalar için çok önemli bir avantaj olduğunu belirten Kaykayoğlu, firmaların gecikmeden Ar-Ge ve İnovasyon konusunda kendilerini geliştirmelerini ve hızlı sonuç alacak yapılanmalara gitmeleri gerektiğini belirtti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.