A.M.A.C. ile medyada bağımsız denetim başladı

Türkiye’nin ilk bağımsız medya denetim, ölçümleme ve danışmanlık hizmetleri kuruluşu A.M.A.C....

02.09.2008 - 09:54 | MediaCat

A.M.A.C. (Advertising Media Auditing Consultancy) ile Reklam ve Medyada Bağımsız Denetim ve Ölçümleme süreci başladı.

Türkiye’nin ilk bağımsız medya denetim, ölçümleme ve danışmanlık hizmetleri kuruluşu A.M.A.C. medya yatırımlarının geri dönüşünü artırabilmek ve başarısının sürekliliğini sağlamak amacıyla, Ağustos ayında kuruldu.

Pazarlama ve reklam endüstrisinde dünyanın en büyük ekonomilerinde son on yıldır faliyette olan ve her geçen gün daha da ihtiyaç duyulan bağımsız medya denetim ve ölçümleme hizmetlerini A.M.A.C, uluslararası standartta ama ülkemiz medya gerçeklerine uygun olarak vermeyi hedefliyor.

Yaklaşık yirmi yıldır çokuluslu ajans ve büyük mecralarda planlama, satınalma, strateji, proje ve marka pazarlama alanlarında uzman, yönetici ve danışman olarak çalışan Taner İçten tarafından kurulan A.M.A.C., konularında uluslararası tecrübeye sahip bir kadro ile reklamverenlere hizmet veriyor.

A.M.A.C. Neden Kuruldu?

Son yıllarda ülkemizde reklamveren, reklam ajansı, medya ajansı ve mecralar arasındaki iş ortaklığının gelişmek yerine baltalandığını ve çok ciddi yapısal bir çatlak oluştuğunu belirten İçten; “Bu çatlağı onarmanın ve endüstriyi geliştirmenin tek yolu bağımsız, tarafsız ve güvenilir denetim ve ölçümlemenin ülkemizde de bir an önce başlaması ve hızla yaygınlaşmasıdır.” diyor. Ülkemiz medya ortamının bağımsız denetime son derece uygun olduğunu, süreç içinde görüştükleri birçok üst düzey yöneticinin de bağımsız medya denetimine verdiği olumlu tepkilerin beklentilerinin üzerinde olduğunu belirten İçten, “ Zaten bizim için yeni olan bu fikir, son on yıldır İngiltere ve Amerika başta olmak üzere bir çok ülkede başarıyla uygulanıyor. Dünyanın en iyi ajanslarının da bağımsız denetim, ölçümleme, araştırma ve danışmanlık hizmetleri aldıklarını görüyoruz. Reklamverenlerini de buna teşvik ediyorlar. Çünkü onlar da, bizim gibi, müşterileri ile onların başarısı için bir araya geldiklerini biliyorlar.” Ünlü ekonomist John M.Keynes “Dünyadaki en büyük güçlük, insanların yeni fikirleri kabul etmesi değil; eski fikirleri unutmalarını sağlamaktır” der.”

Uluslararası Medya Denetim Şirketleri İle Görüşmeler Sürüyor…

İçten, kararlarını dünyanın büyük bağımsız medya denetim şirketlerinden ikisi ile sürdürdükleri olumlu görüşmelerden sonra verdiklerini belirtiyor. A.M.A.C. “Marka Pazarlama Yatırım Yönetimi, Medya Ölçümleme, Medya Denetimi ve Medya Danışmanlığı” hizmetleri veriyor. Bağımsız bir denetim ve ölçümlemenin sadece GRP, doğru fiyat ve ajans seçme kriterlerinden oluşmadığı söyleyen İçten; TV, Gazete, Dergi, Açıkhava, Radyo, Sinema, Doğrudan Pazarlama ve İnteraktif Mecralardaki reklam yatırımlarının denetlenmesi ve ölçümlemesi hizmetlerinin yanı sıra Pazar ve Sektör Analizleri, Yaratıcı Reklam Analizleri, Rekabetsel Medya Ölçümlemeleri, Etkinlik Analizleri, Planlama Bütünlüğü, Medya Değeri, Medya Teşvikleri, ve Yatırımın Geri Dönüş Analizleri gibi konuların her aşamasında reklamverenlere yardımcı olduklarını söylüyor.

Denetim ve Ölçümlemede Yeni Modeller…

Ayrıca reklamverenlerin hem uluslararası standartlara hem de ülke pazarının gerçeklerine göre rasyonel ve çalışan modeller istedikleri belirten İçten, Karşılaştırmalı ve Etkin Medya Fiyatlandırması, Ajans Denetimi ve Sürecleri, Ajanslarla İş Ortaklığı Sürecleri, Marka Pazarlama Medya İletişim Zinciri gibi ülkemizde ilk kez geliştirilen özel modellemelerle de reklamverenlere çözüm ürettiklerini belirtiyor ve Tom Peters’in bir sözünü ekliyor “ Başarıya giden yolu kısaltamazsınız”

Bu yılın başında uluslararası mali bir denetim şirketi bünyesinde yüz büyük reklamverenle birebir görüştüğünü belirten İçten, bu görüşmeler sırasında yaptığı konsept araştırmasında ise ilginç sonuçlara ulaşmış.

Patronlar bağımsız medya denetimi istiyor, yöneticiler kendi denetimlerini kendileri yapıyor…

Yapılan birebir görüşmelerde şirket sahiplerinin yüzde doksanı, şirketlerinde bağımsız, tarafsız ve güvenilir bir denetim ve ölçümlemenin olmadığını söylüyor.Yaptıkları pazarlama yatırımlarını, satış sonuçlarına bakarak değerlendiriyor. Ancak, şirket yöneticileri (Genel Müdür ve Pazarlama Müdürü )nin yüzde yetmişi ise medya denetimine inandıklarını, bu nedenle şirket içinde oluşturdukları bölümler tarafından yıllardır bu denetimleri edindikleri bilgi ve tecrübeyle kendileri yapıyor !

Diğer taraftan reklamverenlerin yüzde altmışının ise ajansları doğru fiyatlandırmadığı, daha başarılı olmaları için teşvik edici, inovatif çözümler üretici ve risk almayı özendirici çalışma modellerini geliştirmediği görülüyor. Büyük reklamverenlerin yüzde otuzunun ise ajansları ile klasik tedarikçi ilişkisi içinde olduğu görülüyor.

A.M.A.C. Reklamverenin Başarısının Sürekliliğini Sağlamak…

Bu sonuçların reklamveren-ajans iş ortaklığı için tehlike oluşturduğunu belirten İçten; A.M.A.C.ımız reklamverenlerimizin başarısının sürekliliğini sağlamak. Bunu başarmak için reklam ve medya yatırımları da muhasebe gibi bağımsız ve tarafsız olarak, denetlenmeli ve ölçümlenmelidir. Bu, hem kendi işini kendi denetleyen reklamverenlerdeki iç çıkar çatışmalarını, hem de ajanslarla aralarındaki çıkar çatışmalarını önlemenin de en sağlıklı yolu” diyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.