Amazon’dan avuç içi izine 10 dolar teklif

Amazon, avuç içi izini temassız ödeme sistemi Amazon One'a kaydedenleri ödüllendiriyor.

05.08.2021 - 18:09 | Simge Şenses

Amazon'dan avuç içi izine 10 dolar teklif

Amazon, geçtiğimiz yılın Eylül ayında avuç içi iziyle temassız ödemeyi mümkün kılan ödeme sistemi Amazon One’ı tanıtmış, hizmeti şirketin mağazalarında ödeme yapmanın kolay bir yolu olmanın yanı sıra gelecekte diğer mekân ve işletmelerde de kullanılabilecek bir kimlik hizmeti olarak piyasaya sunmuştu.

Amazon One şu anda Whole Food mağazaları ve Amazon Go mağazaları dahil olmak üzere ABD’deki 50 farklı lokasyonda kullanılıyor ve şirketten Nisan ayında gelen açıklamaya göre binlerce müşteri hizmete çoktan kaydolmuş durumda. Şirketin kullanıcı sayısını daha da artırmak amacıyla attığı son adım ise avuç içi izini sisteme kaydedip Amazon One hesabıyla eşleştiren kullanıcılarına 10 dolarlık bir promosyon sunmak oldu.

Amazon’un diğer işletmelerin de Amazon One’ı bir kimlik hizmeti olarak kullanmasını istediği açık ve bu, potansiyel olarak Amazon’un insanları yalnızca mağazalar değil, ofis binaları, stadyumlar vb. mekânlarda da izlemesine olanak sağlayabilir. Perakende devi, Amazon One’ı hızlı, kullanışlı ve temassız bir ödeme seçeneği olarak lanse etse de eleştirmenler teknolojinin temassız ödeme yapılan kredi kartlarıyla benzer faydalara sahip olması sebebiyle alınacak potansiyel güvenlik riskinin gereksiz olduğu kanaatinde.

Güvenlik araştırmacısı ve Oxford Üniversitesi akademisyeni Reuben Binns The Verge’e verdiği demeçte tartışmaya şu sözlerle katılıyor: “Avuç izinizin avantajı her zaman üzerinizde olmasıdır. Bu kaybedebileceğiniz bir şey değildir ancak aynı zamanda bir dezavantajdır çünkü onu asla parolanızı ve diğer kimlik belirteçlerinizi değiştirdiğiniz gibi değiştiremezsiniz.”

Kaynak: The Verge

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.