MediaCat

Alzheimer hastaları için cingıl terapisi

Porto Riko’da ünlü markaların eski cingılları Alzheimer hastaları için müzik terapisine dönüştü.

Müzik bizleri belirli bir yere ve zamana geri götürme özelliğine sahip. Öyle ki geçmişten gelen müziklerin anıları yeniden canlandırabilmesi, orta evre Alzheimer hastalarında semptomların hafifletilmesi konusunda yardımcı olabiliyor.

Müziğin anıları canlandırıcı özelliğinden hareketle Porto Riko’da Alzheimer hastalarına yönelik bir terapi programı oluşturmak isteyen VMLY&R Commerce & Health, akılda kalma olasılığı daha yüksek müziklere, reklam cingıllarına yöneldi.

Alzheimer’ın 65 yaş üzeri insanların ölüm nedenleri arasında en üst sıralarda yer aldığı ülkede Porto Riko Alzheimer Derneği için hayata geçirilen çalışmada popüler radyolardan SBS’nin 80 yılı aşan arşivi tarandı. 60’lardan 80’lere, Nestlé’den Coca-Cola’ya birçok markanın reklam cingılları bir platform çatısı altında bir araya getirildi. Bakıcıların Jingletherapy.org adresinde hesap açarak Alzheimer hastalarının doğum tarihine göre oluşturdukları çalma listeleri müzik terapisine dönüştü.

Projenin, şimdilerde pek yaygın kullanılmasalar bile genel olarak cingılların gücünü hatırlattığını söyleyen VMLY&R Commerce & Health CCO’su Facundo Paglia, cingılları arşiv taraması ve birkaç prodüktör ile müzisyenin yardımlarıyla belirledikleri bilgisini paylaşıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.