Alphabet 12 bin çalışanı işten çıkaracak

Google'ın çatı şirketi küresel işgücünün yüzde 6'sını işten çıkarmaya hazırlanıyor.

20.01.2023 - 19:05 | Sencer Uçar

Alphabet 12 bin çalışanı işten çıkaracak

Bu hafta Microsoft’un 10 bin çalışanıyla yollarını ayıracağını duyurmasının hemen ardından teknoloji dünyasından yeni bir işten çıkarma haberi daha geldi. Google’ın çatı şirketi Alphabet, küresel işgücünün yüzde 6’sına denk gelen 12 bin çalışanını işten çıkaracağını duyurdu.

Çalışanlarla paylaşılmasının ardından şirketin internet sitesinde Alphabet ve Google CEO’su Sundar Pichai imzasıyla, “Bizi geleceğe hazırlayacak zor bir karar” başlığıyla yayınlanan açıklamada, dijital hizmetlere olan talebin patlayışa geçtiği pandemi döneminde şirketin çok hızlı büyüdüğü ve bugünün ekonomik koşullarından farklı bir gerçekliğe göre işe alım yapıldığı ifade edildi.

İşten çıkarmadan etkilenecek ABD’deki çalışanlara karar iletilirken, diğer ülkelerdeki Alphabet çalışanları için süreç yerel yasa ve uygulamalara bağlı olarak uzayabilecek.

Alphabet ve Microsoft’tan önce Amazon, Twitter, Snap Inc., Meta gibi teknoloji şirketlerinde de geniş çaplı işten çıkarmalar yaşanmıştı.

Kaynak: New York Times

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.