Ajansların home office halleri

Online happy hour'lardan meditasyon seanslarına uzanan online günlükler...

24.03.2020 - 11:25 | Tuğba Özögretmen

Dünyanın pek çok yerinde, ajansların evlerinden çalıştıkları olağanüstü günler geçiriyoruz. Bu zorunlu hal, ajansları yeni yaratıcı yollar bulmaya da zorluyor.

1. Ev turları

MTV Cribs’i hatırlayanlarınız vardır. Ünlülerin evlerinin turlandığı bu belgesel TV formatı, bugünlerde ajans çalışanlarının evlerinde hayat buluyor. Evet, belki Missy Elliott ya da Mariah Carey’nin evini turlamak kadar heyecan verici değil ancak yine de verimliliği yükseltecek ipuçları içerdiği kesin. MCD Partners, Canvas Worldwide ve Jam3’nin başlattığı bu girişimde kişiler evlerini gezdirmekle kalmıyor, çalışma alanlarını, evcil hayvanlarını ve diğer ev sakinlerini tanıtıyor; çalışma performanslarını yükselten yolları da paylaşıyorlar.

2. Kendi hikâyeni yarat

Praytell’in kurduğu Praytellovision, ajans çalışanlarının, belirlenen konu başlıklarında kendi mini bölümlerini yaratabileceklerini bir açık yayın platformu. Plak koleksiyonu nasıl yapılır? Doğaçlama komedinin sırları neler? Nasıl hamur açarım? En korkunç flört tecrübelerim… Tüm bunlar Praytellovision’da üretim yapılabilecek konu başlıklarından bazıları. Ancak kendi bölümünü yaratmak isteyenler için bazı kurallar var: bir açıklama oluştur, saat belirle ve Google Hangout link’i oluşturarak yayınla.

3. Meditasyon

Birçok ajans, çalışanları için bu sosyal izolasyon döneminde zihinsel sağlığı zinde tutmanın yolu olarak online meditasyon sınıfları oluşturuyor. Genelde Instagram’dan yapılan canlı yayınlar, Havas New York ve Berlin Cameron gibi dünyanın farklı yerlerinden ajanslar tarafından tercih ediliyor.

4. Playlist’ler oluşturma

adam&eve müziğin birleştirici gücüne inananlardan. Her sabah WTH Bangers isimli Spotify playlist’ini yeni güncellemelerle yayına alan ajans; çalışanlarını buraya, ofiste her gün dinledikleri müzikleri eklemeleri yönünde teşvik ediyor. Ajansın aynı zamanda, her gün aynı renkleri giymek gibi dress code uygulamaları da var. Aynı zamanda çalışanlar #DreamyDesky ve #MugShots gibi etiketlerle çalışma alanlarını paylaşıyorlar.

5. Fitness dersleri

Aralarında EP+Co, OH Partners, Modify, Merind ve The Webby Awards’un olduğu pek çok ajans kendi egzersiz rutinlerini oluşturmuş durumda. OH Partners CCO’su Matt Moore, ofisin en atletik ekibinin her gün, evde kolaylıkla bulunabilecek ekipmanlarla 30 dakikalık bir egzersiz programı çalıştırdığını söylüyor.

6. Masal saati buluşmaları

Evde çalışmak, çocuklu aileler için birkaç kat daha fazla zorluk anlamına geliyor. Krow Group’un yarattığı Bed Time Half Hour aktivitesi ise, çocukların birbirleriyle konuşabildikleri, en sevdiklerini oyuncaklarını anlattıkları bir uyku öncesi seansı. Bu şekilde hem ajans çalışanlarının çocukları birbirleriyle tanışmış oluyorlar hem de bu zorlu dönemde birbirlerine destek veriyorlar.

7. Online öğrenme

Chemisty’nin Women In Business isimli oluşumunun planladığı online masterclass’lar home office döneminin eğitici aktivitelerinden. Örneğin eğitimin ilk seansı Vogue Genel Yayın Yönetmeni Anna Wintour’la. Wintour çalışanlara, liderlik ve yaratıcılık başlıklarında anlatım yapacak.

8. Bazı gerekli bilgiler

Sahte haberlerle boğuştuğumuz bugünlerde, doğru ve güvenilir bilgiye erişmek kıymetli. Grey London her sabah çalışanlarına ilettiği newsletter’la, COVID-19’la ilgili gelişmeleri, zihin sağlığını korumaya yardımcı olacak yararlı link’leri, doğumgünlerini ve çalışanlardan bazı fotoğrafları paylaşıyor. MullenLowe da kurduğu OPERATION-19 isimli platformda benzer paylaşımlar yapıyor.

9. Öğle yemekleri ve kahve buluşmaları

Ofis rutinlerinin başında gelen öğle yemekleri ve kahve molalarını es geçmek olmaz. VCCP her sabah kahvesini birlikte içiyor. T Brand ise -zorunlu olmasa da- sanal öğle yemekleri organize ettiklerini söylüyor. Bazı çalışanlar ise civarda turladıkları FaceTime turları gerçekleştiriyorlar.

10. Happy hour zamanı

Bu happy hour’lar bildiklerimiz gibi değil. Pek çok ajansın rutini haline getirdiği online happy hour’larda “Art direktörünü ya da reklam yazarını ne kadar iyi tanıyorsun?” gibi eğlenceli oyunlar da oynanıyor. Tabii arka planda gezinen köpekler mi istersiniz, oyun oynayan çocuklar mı yoksa bir şeyler atıştıran ev arkadaşları mı…

Kaynak: Ad Age Giriş Görseli: adam&eveDDB

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.