ABD’nin ünlü show programında İstanbul

“Martha Stewart Show” da, 24 Eylül 2010 tarihinde, bir saatlik muhteşem bir İstanbul bölümü yayınlandı...

27.09.2010 - 00:00 | MediaCat

Amerikalı  ünlü TV yapımcısı, spiker, gurme ve yazar Martha Stewart’ın, ABD çapında yayınlanan ve 15 milyon seyirciye ulaşan popüler programı “Martha Stewart Show” da, 24 Eylül 2010 tarihinde, bir saatlik muhteşem bir İstanbul bölümü yayınlandı. Her yönüyle ustaca hazırlanmış bölüm, İstanbul’un zengin tarihini, kültürel mirasını, doğal güzelliğini ve modern yüzünü oldukça çarpıcı bir biçimde yansıttı. Program, şov ekibinin, “T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tanıtma Genel Müdürlüğünce”, Haziran ayında, İstanbul ve Kapadokya’da 2 hafta boyunca ağırlanmaları sonucunda çekildi.

Stewart, 24 Eylül 2010 tarihli programın yayını esnasında, kameralar ve izleyiciler önünde, New York Kültür ve Tanıtma Ataşesi Nihan Bekar’a, “T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın vermiş olduğu  destek ve gösterdiği olağanüstü misafirperverlik için” teşekkür etti. Ünlü programcı, Türkiye gezisi için, "daha önce yaptığım seyahatlerin hepsinden çok daha özel bir seyahat ve siz izleyicilerimi de bu farklı yolculuğa çıkarmak istiyorum" ifadesini kullandı. Ataşe Nihan Bekar da, Stewart’a kameralar önünde teşekkür etti ve kendisini yeniden ülkemize davet etti.

İstanbul bölümü, Stewart’ın Boğaz turuyla ve tarihi yalıların gösterimiyle başladı. Stewart, yaptığı Boğaz turundan çok etkilenirken, "İstanbul’da tekneyle açılmanın apayrı bir güzelliği olduğunu" belirtti. Bu gezinin arkasından Topkapı Müzesi’ne gelen ünlü televizyon yıldızı, Müzeyi gezerken, "dünya harikalarından biri" ifadesini kullandı. Mısır Çarşısı’nda, baharatların çeşitliliğinden ne denli etkilendiğini gizleyemeyen Martha Stewart, "bu çarşıda günlerimi geçirebilirim" dedi. Martha Stewart, çarşıda, lohusa şerbetinin, Türk kahvesinin tadına baktı ve Boğaza karşı yediği öğle yemeği sonrasında ikram edilen baklava için, "hayatımda yediğim en güzel baklava" ifadesini kullandı. Ayasofya’ya girerken, "hep ziyaret etmeyi hayal ettiğim bir müzeydi" diyerek, izleyicileri bu muhteşem hazineyi gezmeye davet etti. Bu çerçevede, geçtiğimiz yıl Ayasofya Müzesi’nde gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları esnasında ortaya çıkarılan “kanatlı melek mozaiği” ile ilgili ayrıntılı bilgi aldı. Sultanahmet Camii’nin mimarisinden de son derece etkilendiğini belirten yıldızın, İznik çinilerine özel bir ilgi gösterdiği görüldü.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.