MediaCat

ABD seçimlerine Rus müdahalesi Cannes yolunda

Bir grup kreatif, Project Meddle ile ödülleri toplamaya hazırlanıyor.

ABD seçimlerine Rus müdahalesi Cannes yolunda

8 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşen başkanlık seçimlerinin ardından ABD’nin yeni başkanı Donald Trump olmuş ancak seçimlerin üzerinden çok geçmeden de Rusya’nın seçimlere müdahale ettiğine dair birtakım şüpheler yayılmıştı. İddialar, Rusya’nın siber saldırılar aracılığı ile kamuoyunu etkileyerek, Trump’ın seçilmesine yardım ettiği yönündeydi. Trump ve Rusya söz konusu iddiaları hiçbir zaman kabul etmedi fakat Trump’ın zaferi ile sonlanan başkanlık seçimlerinde Rusya’nın parmağı olduğunu savunanlar, bu düşüncelerinden vazgeçmiş değil.

Peki ya Rusya gerçekten de seçimlere müdahale etmişse ve bu müdahalesi Amerikan seçmenlerini yönlendirebilecek kadar güçlüyse, Rusya’nın seçimlere müdahalesi Cannes jürisini de etkileyebilir mi?

Creativity Online’da yer alan yazısı ile Ann-Christine Diaz, okurlara tam olarak bunu soruyor. Soru kendiliğinden oluşmuş değil zira bir grup ‘endişeli’ kreatif, Rusya’nın başkanlık seçimlerine müdahalesini ‘Project Meddle’ adında bir vaka çalışması haline getirip büyük yarışmalarda jürinin huzuruna çıkarmak için kolları sıvamış durumda. İsimsiz ve endişeli kreatifler, söz konusu müdahalenin yüzyılın en etkili reklam kampanyası olduğunu iddia ediyor.

Televizyon yayınları ve sosyal medyadan (hatta Pokémon Go’dan) örneklerle oluşturulan vaka çalışmasıyla One Show ve Webby Ödülleri’ne başvuruda bulunan kreatifler, bir sonraki adım olarak Cannes Lions, Clio ve ADDY Ödülleri’nin kapısını çalacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.