9. Restoran Haftası için geri sayım başladı

15-31 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek etkinlik gastronomi meraklılarını bekliyor.

17.09.2018 - 11:13 | Tuğba Özögretmen

9. Restoran Haftası için geri sayım başladı

Bu yıl dokuzuncu kez düzenlenen ve gastronomi ile sosyal ve kültürel yaşamın dinamiklerini bir araya getirmeyi amaçlayan Restoran Haftası, 15-31 Ekim tarihleri arasında, gastronomi tutkunlarıyla buluşacak. Dude Table tarafından, Metro Türkiye gastronomi partnerliğinde düzenlenen organizasyon bu yıl, Türk Mutfağı temasıyla hem yeni lezzetler hem de yeni deneyimler sunmayı hedefliyor. 15 gün boyunca İstanbul ve Gaziantep’ten çok sayıda restoran, bistro ve kafenin katılacağı festival; yerel malzemelerle hazırlanan özel mönüler, tarifler, deneyimler, tadımlar ve söyleşilerle zenginleşecek.

Restoran Haftası’nda yer alacak şefler arasında Derin Arıbaş, Kaan Sakarya, Didem Şenol, Tevfik Alparslan, Deniz Temel, Aydın Demir, Faysal Üren, Rıza Belenkaya, Hazer Amani, Cihan Kıpçak, Üryan Doğmuş, Giancarlo Gottardo ve İsmet Saz gibi isimler olacak. Etkinlik kapsamında 20 Ekim’de Kanyon’da gerçekleşecek Restoran Haftası Tek Lokmada Türk Mutfağı etkinliğinde, restoranların bu festivale özel hazırladıkları tek lokmalık lezzetler katılımcılarla buluşacak. Müzik dinletilerinin de eşlik edeceği workshop’larda uzmanlar, ünlü şefler ve yemek kitabı yazarları bir araya gelecek. Ayrıca Türkiye’nin önde gelen şefleriyle deneyimsel tadımların yapılacağı Tadına Bakma Sanatı, Social Table etkinlikleri, Sokak Yemekleri Partisi ve Gastro Art ve Gastro Fashion temalı etkinlikler de festivalde katılımcılarını bekliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.