8 maddede dijital göçebelik

8 maddede dijital göçebelik

Zeynep Gabralı MediaCat için dijital göçebelik deneyimlerini yazdı.

21.03.2017 - 11:33 | MediaCat

Son yılların yükselen trendi “digital nomad” olarak lokasyon bağımsız çalışmak, Y Kuşağı’nın en ön sırada gelen hayallerinden biri. Bu hayali ani bir kararla geçtiğimiz yaz çalıştığı ajanstan istifa ederek hayata geçiren, sosyal medyanın da yakından tanıdığı bir isim olan Zeynep Gabralı, dijital göçebeliğin getirdiklerini MediaCat okurları için kaleme aldı.

Şehir hayatından dijital göçebeliğe

8 maddede dijital göçebelikİnternet, akıllı telefon ve bulut tabanlı uygulamalar kullanarak lokasyon bağımsız çalışan ve seyahat eden ve kişilere “digital nomad” denir. Digital nomad’lar genellikle seyahat ettikleri ve kısa süreli yaşadıkları şehirlerdeki co-working alanlarda, kafelerde, ortak paylaşımlı ofislerde çalışmayı tercih ederler. Bu kişiler seyahat ederken hizmet verdikleri müşterileri için çalışmaya devam ederler, bu onlar için bir yaşam tarzıdır.

Digital nomad, dünya üzerinde Y Kuşağı’nın geliştirdiği yeni meslek tipinden sadece biri. Bu kavram Türkiye’de henüz çok bilinmeyen, yeni yeni popüler olan bir meslek. Dünya üzerinde birçok ülkede iletişim ve yazılım sektöründe çalışan gençler artık remote olarak çalışıyorlar.

Benim hayalim olan iş modellerinden biriydi, geçtiğimiz yaz üst düzey yönetici olarak çalıştığım pozisyondan istifa ederek dijital göçebe olmaya karar verdim. Bunun altında yatan sebep, günlük ofis rutininden sıkılmış, günlük büyükşehir stresinden yorulmuş olmamdı. Uzun süre Amerika ve Türkiye’de birçok firma, start-up ve ajansla çalıştım. Şu an bu alanda firmalara uzaktan proje geliştirme ve stratejik danışmanlık hizmeti veriyorum. Yeni ülkeler, yeni kültürler keşfederken çalışmaya devam ediyorum. Birlikte çalıştığım müşterilerimden biri bu modeli Türkiye’de ilk kez birlikte hayata geçirdiğimiz bir dijital ajans.

Digital Nomad olmanın 8 avantajı

1. Dünya üzerinde diledikleri ülkeyi, şehri, kültürü keşfedilme özgürlüğüne sahiplerdir.

Digital nomad bulunduğu ülke ve şehirlerde turist gibi kısa süreli değil, uzun süre kaldığı için o kültürü keşfetmek için daha çok zamana sahiptir. Bu da yaratıcı yönlerini besler ve daha çok üretmesini sağlar.

2. İnternet olan her yer ofisleridir.

8 maddede dijital göçebelik

Lokasyon bağımsız, seyahat ederek çalıştıkları için, internet olan her yeri ofis olarak kullanabilir. Bu yerler genelde bulundukları ya da seyahat ettikleri şehirlerdeki “co-working space”ler, ortak ofisler ve kafelerdir.

3. Çalışma saatlerini kendileri belirlerler.

Genelde danışmanlık, tasarım, yazılım gibi mesleklerde çalışan dijital nomad’lar kendi çalışma saatlerini kendileri belirler. Bu da çalışma motivasyonlarını artırır. Saat farkıyla çalışan digital nomad’lar için toplantı saatleri bazen sorun yaratabilir.

4. Dünyanın her yerinden gelen, benzer sektörde çalışan insanlarla tanışma fırsatları vardır.

8 maddede dijital göçebelik

i.e.da Ajans Başkanı Yasemin Yenisey Tayland’a geldi, aylık toplantımızı bu sefer burada gerçekleştirdik.

Seyahat ettikleri için kendileri gibi dünyanın her yerinden dijital nomad olan birçok insanla tanışırlar. Çalıştıkları sektörün o ülkedeki durumu hakkında bilgi edinip, fikir alışverişinde bulunurlar. Geliştirdikleri projeler hakkında farklı insanlardan objektif yorumlar alma şansları olur.

5. Co-working space’lerde çalışarak kendi network ağlarını genişletirler.

8 maddede dijital göçebelik

Co-working space’lerde dünya üzerinden gelen farklı sektördeki birçok digital nomad ile çalışma fırsatları vardır. Farklı ülkelerin çalışma disiplinlerini öğrenirler.

Ayrıca üye oldukları co-working space’lerde workshop’lara katılma ve workshop düzenleme imkânları vardır. Kendi alanlarında ve yakın sektörler hakkında bilgi edinirken, kendillerini geliştirmeye devam ederler.

6. Daha az stres altında çalışırlar, günlük rutinleri yoktur.

8 maddede dijital göçebelik
Kendi çalışma saatleri ve ortamlarını kendileri belirledikleri için günlük rutinleri yoktur. Seyahat ettikleri ve mola amaçlı günlük aktiviteler geliştirdikleri için daha az stres altında çalışırlar.

7. Lokal insanlarla yaşarlar ve daha açık görüşlü hale gelirler.

Yavaş hareket ederek gezdikleri ve düşük bütçeli bir hayat yaşadıkları için lokal semtlerde, yerli insanlarla yaşarlar. O kültüre ait detayları birebir kaynağından öğrenirler, daha açık görüşlü hale gelirler. Ayrıca kültürel öğretiler yaratıcı yönlerinin gelişmesine katkı sağlar bunu mesleki hayatlarında da kullanırlar.

8. Her zaman yeni bir dil hakkında bilgileri olur.

Oldukça fazla ülke gezerek uzun süreli yaşadıkları için o dilde kendilerini ifade edecek terimleri öğrenirler. İletişim kurma yetenekleri artar.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.