MediaCat

Netflix giren eve reklam girmez… mi?

Exstreamist’in araştırmasına göre, evlerinde yalnızca Netflix izleyen ailelerin çocuklarının yüzde 82’si reklam nedir bilmiyor.

Netflix giren eve reklam girmez… mi?

Netflix, Hulu, HBO Go ve Amazon Prime gibi dijital streaming hizmetleri üzerine yayınladığı haberlerle bilinen Exstreamist, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği bir araştırmayı okurlarıyla paylaşmış; yalnızca Netflix izlenen evlerde çocukların her yıl ortalama 150 saatlik reklamdan kurtulduklarını söylemişti. Netflix ve muadillerinin hedef kitlesine -tıpkı vadettiği gibi- reklamla “gölgelenmemiş” bir seyirlik sunduğu malumunuz. Peki, bu reklam yoksunluğunun genç dimağlardaki tezahürü sektör adına ne ifade ediyor?

Sektör daha varoluşsal bir karmaşayla karşı karşıya olabilir zira araştırmanın yayınlanmasını takiben Exstreamist’in okurlarından gelen e-postalara göre televizyonlarında sadece Netflix izleyen (nam-ı diğer “Netflix only”) ailelerin çocukları yalnızca reklam izlememekle kalmıyor, reklamın ne olduğunu dahi bilmiyorlar.

“Klasik” birer televizyon izleyicisi olan dostlarını ziyaret eden “Netflix’çi” bir ailenin, en sevdiği programın orta yerinde beliren reklamın yarattığı hayal kırıklığıyla gözyaşlarına boğulan altı yaşındaki kızlarının yaşadığı deneyimi anlattıkları bir okur mektubunun ardından Exstreamist, evlerinde yalnızca Netflix izlenen ailelerin 10 yaş altındaki çocuklarının reklam denen şeyden ne kadar haberdar olduklarını anlamak için bir araştırma yapmaya karar vermiş.

50’si klasik televizyon izleyicisi, 50’si ise televizyondan yalnızca Netflix izleyen toplam 100 ebeveynle gerçekleştirilen araştırmada örnekleme tek bir soru sorulmuş:

“Çocuklarınız reklamın ne olduğunu biliyor mu?”

Netflix giren eve reklam girmez... mi?

Cevaplara göre yalnızca Netflix izleyen ailelerin çocuklarının yüzde 82’si reklamın ne olduğundan bihaber. Bu oran, klasik televizyon izleyicisi aileler için yüzde 38’de kalıyor.

Sorularının cevaplarına ek olarak aldıkları bazı yorumları da okurlarıyla paylaşmış Extreamist. Buna göre, Yalnızca Netflix izleyen aileler çocuklarının reklama boğulmadan televizyon izleyebilmelerinden ötürü memnuniyetlerini ve çocuklarını televizyon ile başbaşa bırakmaktaki rahatlıklarını dile getirirken, diğer gruptaki aileler televizyonu çocuklarına bırakırken hangi kanalın açık olduğu konusunda temkinli davranmaktan geri duramıyor gibi gözüküyor.

Reklamlar aramızda

Velhasıl, elimizdeki kabaca verilere göre -elbette tam manasıyla bilimsel bir anlam atfetmeksizin- genellemek gerekirse, “Netflix’çi” ailelerinin çocukları reklam nedir bilmiyor. Ancak bu, onların reklam izlemedikleri anlamına gelir mi?

Elbette hayır. Çocukların reklam nedir bilmemeleri, bir nesil için programın ortasına yanıp sönen ışıklar ve televizyonun esrarengiz şekilde kendi kendine yükselen sesiyle bağıra çağıra gelen reklamların; artık çok daha sessiz, çok daha kendiliğinden, hikâyeyi bölerek değil onun bir parçası olarak geldiğinin ve bu değişimin sektöre doğrudan dayatılan değil, sektör tarafından orkestre edilen bir değişim olduğunun işareti.

Aksi türlü, bir ailenin, izlediği 10 diziden muhtemelen sekizinde “Uber“in bahsini duyan bir çocuğun daha önce hiç reklam izlemediğini söylemesi ne anlama gelebilir? Bu hikâyenin kazananı izlediğinin reklam olduğunu anlamayan çocuk mu yoksa reklamını özgün bir içeriğin parçası kılan reklamveren mi dersiniz?

Meseleyi eğlenerek irdelemek isteyenlere biz tavsiye de bizden. Henüz izlemediyseniz, South Park’ın 19’uncu sezonunun sekizinci bölümü Sponsored Content, tam da bu konuyu sizler için sorguluyor.


Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.