MediaCat

7 başlıkta dijitalin 2016 güncesi

Millward Brown’ın dijitale ilişkin tahminleri bu raporda.

7 başlıkta dijitalin 2016 güncesi

WPP bünyesindeki global araştırma ajansı ağı Millward Brown’ın dijital ve medyanın 2016’daki seyrine ilişkin kapsamlı analizleri hazır. Sektörü oluşturan paydaşların farklı beklentilerle açtığı 2016’nın ilk iki ayı geride kalmak üzere. Diğer tüm mecralara kıyasla ardında çok daha kuvvetli değişim rüzgarları esen dijitalin ve onunla birlikte tarihi adeta baştan yazılan medyanın, birer mecra olarak nasıl bir yıl geçirecekleri reklamvereninden medya ajansına, sektörün tüm oyuncuları adına yanıtı merakla beklenen sorulardan.

Rapor; video, mobil, programatik, smart tv, medya karması, tüketici deneyimi/yolculuğu ve content marketing olmak üzere yedi önemli sahada bu yıl sektörü bekleyen yeni ufukları ortaya koyuyor. MediaCat’in süzgecinden geçen, Millward Brown’ın ilgili departmanlardaki liderlerinin görüşlerine hakim olmak için doğru yerdesiniz.

Online ve mobilden öteye: Bağlam temelli pazarlama
James Galpin, Head of Media & Digital LATAM

7 başlıkta dijitalin 2016 güncesiMedyanın görece basit sınıflandırmalara tabi tutulduğu dönem geride kalalı bir hayli zaman oluyor. Bugün “dijital” çatısı altında sayısız alt kırılımda bambaşka imkanlar olduğu kadar üstesinden gelinmesi gereken zorluklar da var. Günümüzün medya karmasını televizyon, dergi, radyo, açıkhava, online ve mobil olarak tasnif etmek makul değil. Online video içerikleri, bilgi ve haber kaynağı siteler, özel ilgi alanlarına hitap eden içerik siteleri, sosyal medya, oyunlar, online perakende, eleştiri-inceleme platformları ve arama gibi başlıklardan her biri, medya karmasında farklı bir boşluğu dolduruyor.

Tüm dijital iletişim metotları kolay etkileşim sağlıyorsa da birçok etkili online/mobil medya kullanımlarının tüketicilerle “engagement” kurmadan da başarılı olabildiğini görüyoruz. “Etkileşim yoksa markanın tesiri yok” anlayışının geride kalacağı bir dönemdeyiz.

Dijital özelinde üzerinde önemle durulması gereken gerçeklik, bugün itibarıyla “herkese uyan bir elbise kalıbı” mantalitesinin artık çalışmadığı. 2016, pazarlama profesyonellerinin bazı formatların bilinirlik yaratma bazılarınınsa satış getirme konusunda çalıştığını ayırt edecekleri ve “dijital”in tekil bir kanal olarak kodlandığı dönemin geride kalacağı bir yıl olacak -ki online ve mobili yekpare bir kanalmışçasına değerlendirmenin bu ikiliyi tıklanma, sayfa ziyareti ve etkileşim gibi salt davranışsal “yanıtlama kanalları” olarak gören dar bir bakış açısına hapsettiğini de söylemek gerekli.

Yakın zamana kadar sofistike dijital pazarlamacı nadir rastlanan bir karakterdi fakat bu durum da süratle değişiyor. 2016 ve sonrasında online ve mobili tek ve aynı çalışan bir mecra olarak gören pazarlamacılar miadını dolduracak ve bu iki teknolojinin tabiatına uygun medya biçimlerini daha isabetli şekilde yansıtan bir medya karmasıyla çalışanlar başarılı olacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.