4 savunma hareketiyle İstanbul Sözleşmesi’nin 4 temel talebi

FCB Health Reaktör kadınları, sözleşmenin taleplerini savunma hareketleriyle anlatıyor.

20.08.2020 - 10:28 | MediaCat

Önleme: Kadına yönelik şiddetin, kalıplaşmış cinsiyet rollerinin ve klişelerin önlenmesi.

Koruma: Mağdurların temel haklarının korunması, psikolojik ve hukuki desteğin yanında sığınma evlerinin ve kolay ulaşım sağlayan yardım hatlarının sağlanması.

Yargılama: Şiddetin gerekçeleri olarak görülen namus, töre, din gibi olguların eylemin bahanesi olarak görülmemesi ve iyi hallerin suçlunun lehine verilen kararlara yol açmasının önüne geçmek.

Bütüncül politika: Kadına karşı şiddetle verilen mücadelede tüm bu tedbirlerin kapsamlı ve koordineli politikaların bir parçası olmasının sağlanması.

Yukarıda sıralananlar, bugünlerde sıkça tartışılan İstanbul Sözleşmesi’nin devlet düzeyindeki dört temel talebi. Tartışmaların gündeme geldiği günden bu yana pek çok kişi ve kurum, sözleşmeden yana tavrını net bir şekilde ortaya koydu, sözleşmeyi savunmayı da sürdürüyor. Yaratıcı kişi ve kurumlar da konuya dair özgün bir yaklaşım getirme sorumluluğunun farkında olarak hareket ediyor. FCB Health Reaktör kadınları da sözleşmeden yana duruşlarını, “yaşamı savundukları” dört filmle gösteriyor.

Ajansın kadın çalışanlarının kamera karşısına geçtiği dört filmde, yıllardır hep aynı şekilde şiddete maruz kalan, şiddetle ilk temas ettiği noktada savunmasız olan kadınlarımıza hem nezaketten taviz vermeden zaman kazandıracak ve kendilerini savunacakları dört temel savunma hareketi hem de yaşam haklarını savunan İstanbul Sözleşmesi’nin dört temel talebi öğretiliyor.

#YaşamıSavunuyoruz etiketiyle boy gösteren projede Avrupa ve Türkiye’nin altıncı kademe ilk kadın Aikido hocası Ayşe Sevgi Aksoy ile Osman Ergün Arpacı’nın rehberliğinde, kadınların şiddetle ilk karşılaştıkları dört an belirlendi ve FCB Health Reaktör kadın çalışanları bu hareketlere karşı iki hafta boyunca savunma eğitimleri almalarının ardından kamera karşısına geçti.

KÜNYE

  • Reklam Ajansı: FCB Health Reaktör
  • Reklam Yazarı: Oğuzhan Bahar
  • Sanat Yönetmeni: Yalçın Atasever
  • Prodüktör: Özgür Demir
  • Post Prodüksiyon: Cue. İstanbul
  • Yönetmen: Ateş Savaşeri
  • Görüntü Yönetmeni: Kerim Hacıoğlu
  • Ses Dizaynı: Ege Selçuk
  • Seslendirme: Rümeysa Ergen
  • Özsavunma Eğitmenleri: Shihan Ayşe Sevgi Aksoy, Sensei Osman Ergün Arpacı, Ahmet İlker Akyaz, Onat Bozkurt, Deniz Karahallı

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.