2032 Yaz Olimpiyatları’nın en soğuk adayı

Finlandiya'dan iklim değişikliğine dikkat çeken olimpiyat adaylığı.

08.02.2021 - 11:36 | Sencer Uçar

2032 Yaz Olimpiyatları'nın en soğuk adayı

Finlandiya’nın kuzey tarafında Rusya sınırına yakın bir yerde, sıcaklığın -50 dereceleri gördüğü 3 bin 500 kişilik bir yerleşim birimini 2032 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapabileceğine inandıran sebep ne olabilir?

Bahsi geçen yerin adı Salla. Dünyanın en soğuk kasabası olduğu iddiasındaki Salla’nın, buzları eriyen bir dağın etrafına saçılan olimpiyat halkalarıyla şekillenen logosu, iddialı bir tanıtım filmi, bir de tüm gezegenle paylaştığı ciddi bir sorunu var: iklim değişikliği.

İsveçli aktivist Greta Thundberg liderliğinde başlatılan Fridays for Future hareketince de desteklenen Salla’nın adaylığı için savesalla.com adlı bir de internet sitesi bulunuyor.

Salla Belediye Başkanı Erkki Parkkinen, kampanyanın amacının iklim değişikliğinin sonuçlarına dikkat çekmek olduğunu zira 2032’nin bölgeleri için geridönüşü olmayan bir dönüm noktası anlamına geldiğini belirtiyor.

Kaynak: Wuv.de

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.