“Doktor erişimini kolaylaştırdık”

CMO Perspektifi'nde bu ay Nutricia Türkiye Pazarlama Direktörü Pelin Aydoğdu'yu ağırlıyoruz.
08.02.2021 - 10:38

Nutricia Türkiye Pazarlama Direktörü Pelin Aydoğdu, pandemi döneminde ebeveynlerin ihtiyaçları doğrultusunda yürüttükleri çalışmalarda, online dünyanın artan payına dikkat çekiyor.

Bundan iki yıl önce bir araya geldiğimizde bebek beslenmesine dair bilgi eksikliği ve geleneksel alışkanlıkların, kategorinin önündeki en büyük iki bariyer olduğunu söylemiştiniz. Geldiğimiz noktada bebek beslenmesinde yeterli farkındalığa ulaşıldı mı dersiniz?

Doğru bebek beslenmesi farkındalığının her geçen gün arttığını ancak kategoride hâlâ doğru bilinen birçok yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Bu farkındalığın istenen seviyeye gelmesinin uzun bir süreç olacağını biliyoruz. Sürecin uzun sürmesinin ana sebebi kültürel alışkanlıklar. Örneğin, ilk altı ay bebeğin tek başına anne sütüyle beslenmesi gerekirken, yapılan son Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması’na (TNSA) göre ilk altı ayda sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin oranı yalnızca yüzde 14. Bunun en önemli sebebi bebek henüz ek gıdaya hazır değilken, vaktinden önce başlamak. Halbuki bebeklerin ilk bir yılında ana öğün olarak mutlaka anne sütü verilmeli, bu dönemde ek gıdalar sadece ara öğünlere bırakılmalı.

Salgın döneminde vitaminlere olan talep arttı. Bu eğilim, bebek beslenmesi pazarında da kendini gösterdi mi?

Nutricia Türkiye Pazarlama Direktörü Pelin Aydoğdu

Sağlığımızı korumanın birincil öncelik olduğu bu dönemde, bağışıklık konusu her zamankinden daha çok önem kazandı. Doğru bebek beslenmesiyle ilgili farkındalığı artırmayı en önemli sorumluluklarından biri haline getiren şirketimizin, Anne Sütü Araştırma Merkezi’nde anne sütünün bağışıklık üzerindeki mucizevi etkilerini yıllardır araştırıyoruz. 500 bilim insanının çalışması sonucunda anne sütünde bulunan ve bebeğin bağışıklığını destekleyen prebiyotiklerle ilgili birçok keşif yaptık. Anne sütü alamayan bebeklerin de bağışıklığı desteklensin diye Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda prebiyotik içerikli Aptamil Çocuk Devam Sütleri’ni geliştirdik. Anne sütünden sonra Aptamil Çocuk Devam Sütü; içerisindeki kanıtlanmış prebiyotik lifler sayesinde bağırsaktaki yararlı bakterilerin bağırsakta gelişimini ve yaşamını destekleyerek, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Eylül ayında yayına giren Bağışıklığın Ritmi adlı kampanyamızda, Azra Akın ile “Aptamil oyun uyku, bağışıklığın ritmi bu” dedik ve ailelerin günlük rutiniyle bağışıklık ilişkisine dikkat çektik. Bağışıklığı destekleyen bebekli ailelerin beslenme, oyun ve uyku rutinlerinin bozulmadan devam edeceğini, böylece gelişimlerinin olumlu yönde etkileneceğini vurguladık.

Ebeveyn-bebek ilişkisinde işin psikolojik boyutunun çalışmalarınızda önemli bir yer tuttuğunu biliyorum. Endişelerin görünürlüğünün arttığı pandemi sürecinin size daha şeffaf bir çalışma alanı yarattığını söyleyebilir misiniz? Yoksa sorunlar daha da mı derinleşti?

Ebeveynlik eşsiz olduğu kadar zor da bir yolculuk. Bir bebek doğduğunda anne baba da yeniden doğuyor ve ebeveynlik yolculuğu beraberinde getirdiği ihtiyaçlarla başlıyor. Nutricia olarak, bu ihtiyaçları karşılamaya yönelik çözümler üreten ve her zaman tüketicilerimizin yanında olmak için şeffaflıkla çalışan bir şirket olduk. ilkadimlarim.com üzerinden canlı destek veren beslenme&diyet uzmanı, emzirme uzmanı ve gıda mühendislerinden oluşan Uzman Beslenme Danışman Ekibimizle anne babalara bebek beslenmesi ile ilgili her türlü desteği veriyoruz. Canlı Destek hizmetimizle Covid-19 öncesine göre iki kat fazla sayıda anne babanın bebek beslenmesi ile ilgili ihtiyacına yanıt verdik.

Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle 0-12 ay arasında bebeği olan annelerin yüzde 64’ünün doktorlarına eskisi gibi ulaşamadığını gözlemledik. Aptamil Çocuk Devam Sütleri olarak annelerin sesini duyduk. “Yeni Anne Babaların Yanındayız” çatısı altında ilkadimlarim.com, YouTube kanalımız ve sosyal medya platformlarımızda, annelerin bebek beslenmesi ile ilgili her türlü sorularını bir uzmana sorup yanıt alabilecekleri interaktif bir ortam yarattık. Bu süreçte anne babaların doktora erişimini kolaylaştırmaya çalıştık.

Mart 2020’den bugüne Instagram’da diş çıkarma döneminden besin alerjisine, yeni doğan bebek bakımından uyku ve beslenme rutinlerine, anne sütünün bağışıklık faydalarından emzirme rutinlerine kadar birçok konuda, 400’den fazla canlı yayın düzenledik. İletmek istediğimiz mesajlar büyük kitlelere ulaşabilsin diye ünlü isimlerle işbirlikleri yaptık. Instagram yayınlarıyla yetinmedik, annelere daha kapsamlı şekilde destek olabilmek için yeni yollar geliştirdik. Uzmanlar ile Zoom üzerinden yarım gün süren eğitimler düzenledik ve katılımcılarla WhatsApp grupları kurarak, ebeveynlere danışmanlık hizmeti sağladık.

Hedef kitlenizin ihtiyaçlarında nasıl bir değişim yaşandı ve bu değişime nasıl adapte olmayı planlıyorsunuz?

Bu dönemde, anne babaların ürünlerimizi bulamama endişesiyle stoklamaya gittiğini görüp, ürünlerimizin bulunurluğunu artırarak anne babalar için kolay ulaşılabilir olmasını sağladık. Anne babaların sorularının cevabını daha çok Google’da aramaya başladığını görerek, tüm dijital içeriklerimizi onların ihtiyaçları doğrultusunda yeniledik. Covid-19 ile ilgili genel bilgilerden bebeklerde ve çocuklarda koronovirüse ve anne karnından koronavirüs geçer mi sorusuna kadar annelerin ihtiyacı olan pek çok konuda ilkadimlarim.com’a yeni içerikler ekledik.

Geçtiğimiz yılın ilk altı ayında bir önceki senenin aynı dönemine göre ilk kez online alışverişe yönelen tüketicilerin etkisiyle, e-ticaret sektörünün satış hacmi yüzde 88 büyüdü. Biz de e-ticaretteki bu artışı görerek ilkadimlarim.com online alışveriş platformunu açtık. Hedefimiz e-ticaretten devam sütü satın almayan veya satın alırken içi rahat etmeyen anne babaların gönül rahatlığı ile alışveriş edebilecekleri bir platform yaratarak onlara uçtan uça mükemmel bir deneyim yaşatmak.

Pazarı şekillendiren 5 trend

Online alışveriş
Global bebek beslenmesi pazarına baktığımızda e-ticaret geçen yıl toplam satışın yüzde 18’ini oluştururken, bu yıl yüzde 22’ye ulaştı. Biz de Aptamil Çocuk Devam Sütleri olarak e-ticaretteki bu artışı görerek internet sitemiz üzerinden İlkadımlarım Online Alışveriş Platformu’nu açtık.

Sağlıklı yaşam & güçlü bağışıklık
Tüketicilerin yüzde 53’ü* güçlü bir bağışıklık sistemi için proaktif önlemler alarak beslenmelerinde ve yaşam tarzlarında değişiklik yaptığını söylüyor. Gelecek yıllarda bu alandaki inovasyonların daha da artacağına inanıyorum. *FMCG Gurus, 2020

Dayanışma, yardımlaşma, birlik & beraberlik ihtiyacı
“Bu dönemde ihtiyacı olanlara yardım etmek, markaların sosyal sorumluluğudur” diyenlerin oranı yüzde 90. Tüketicilerimize ürünün ötesinde onların yanında olduğumuzu, onların ihtiyaçlarını anladığımızı ve bu ihtiyaçlarına yönelik aksiyon aldığımızı göstermemiz gerekiyor.

Hesaplı ve iyi gıdaya erişim
Toplumun tüm kesimleri, özellikle düşük sosyoekonomik düzeye sahip tüketiciler yeterli ve dengeli gıdaya erişim konusunda sıkıntı yaşıyor. Hesaplı ve iyi gıdaya erişim önümüzdeki yıllarda da öncelikli konulardan biri olacak.

Kişiye özel servisler
ilkadimlarim.com üzerinden anne babaların ilk bin günlük yolculuğunun her anında, kişisel ihtiyaçlarına yönelik onlara özel bilgiler sağlıyoruz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.