MediaCat

The Cat Report: En başarılı 11 kampanya

Geçtiğimiz ay yayımladığımız The Cat Report’ta 2021’in en başarılı ajansları, reklamverenleri ve markalarını sunmuştuk. Bu ay ise en başarılı 11 kampanyayla huzurlarınızdayız.

The Cat Report: En başarılı 11 kampanya

2021, yaşamda olduğu gibi yaratıcı endüstrilerde de değişimin, dönüşümün iyiden iyiye hissedildiği bir yıldı. Daha cesur, daha yaratıcı, daha sorumlu, daha titiz hazırlanmış pek çok projeye, kampanyaya tanık olduk 2021’de.

Gerek toplumsal etkileri gerek ezber bozmaları gerekse iş sonuçlarıyla dikkat çeken bu projeler, sektörün önemli yarışmalarında da çok takdir topladı.

Geçtiğimiz ay yayımladığımız The Cat Report’ta 2021’in en başarılı ajansları, reklamverenleri ve markalarını sunmuştuk. Bu ay ise en başarılı 11 kampanyayla huzurlarınızdayız.

The Cat Report: Yılın En Başarılı Kampanyaları listesi 10 ajansın 11 projesinden oluşuyor. Listeye giren ajanslar sırasıyla Medina Turgul DDB, Havas, TBWA\Istanbul, Wunderman Thompson Turkey, BLAB, 4129Grey, Circus, Punch BBDO, Concept ve Jaguar Projects.

Değerlendirme yapılırken dikkate alınan yarışmalar ise şunlar: Felis Ödülleri, Curious Felis, Effie Türkiye, Effie Europe, Cannes Lions ve Kristal Elma. Bu yarışmalardan kazanılan birincilik ödülleri ve büyük ödüller sonucu belirliyor.

Değerlendirmeye özel ödüller, kategori ikincilikleri ve üçüncülükleri dahil edilmiyor. Puanlamalar ise şu şekilde yapılıyor: Ulusal yarışmalardaki birinciliklere beş, büyük ödüllere 10; global yarışmalardaki birinciliklere 15 ve büyük ödüllere 20 puan veriliyor.

Cesur bir kampanya: #DedimOlabilir

2021’de, Olimpiyat ve Avrupa Şampiyonası’ndaki başarısı kadar pembe saçları ve cinsel yönelimiyle de dünyanın ilgilendiği bir oyuncuydu Ebrar Karakurt. Aynı zamanda genç kızların ilham aldıkları önemli bir karakter. Şampiyonalar sırasında cinsel yönelimi nedeniyle özellikle Türkiye’deki dinî çevrelerce sert eleştirilere maruz kaldı. Bir grup, sosyal medyada kendisini linç etmek isterken büyük bir çoğunluk ise ona sahip çıktı.

Türkiye’nin özellikle son 10 yılda oluşmuş “normal”i, bu tip durumlarda markaların sessiz kalması. Elidor tam bu sırada ezber bozan bir şey yaptı: #DedimOlabilir filmini yayına girdi. Böylece sadece Ebrar’a sahip çıkmakla kalmadı, aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan markalar liginin de zirvesine tırmandı. Ayrıca şampuan reklamlarında alışılagelmiş uzun saçlı kadınların yerine kısa saçlı bir kadını kullanarak bir başka ezberi daha bozdu.

Kampanya özellikle sosyal medyada büyük bir yankı uyandırdı. Sosyal medya kullanıcılarının yanı sıra çok sayıda influencer, sanatçı, gazeteci ve kanaat önderi büyük bir övgüyle kampanya filmini paylaştı. Yarışmalarda ise pek çok birincilik ve büyük ödül kazanarak en iyiler listesinin zirvesine yerleşti.

Reklamveren: Unilever / Elidor

Reklam Ajansı: Medina Turgul DDB

İlerlemek için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.