MediaCat

2020’nin en iyi manşetleri

Yılın manşetlerinde kimi zaman ekonomi kimi zaman eğitim başroldeydi. Tüm birinci sayfaların arkasındaki görünmez elin ise COVID-19 olduğuna şüphe yoktu.

2020’nin en iyi manşetleri

İlk kez Ocak 2007 sayısında hazırladığımız ve o tarihten bu yana düzenli olarak tüm ocak sayılarımızda yer alan Yılın Manşetlerinin 2020 edisyonuyla karşınızdayız.

Gazete ve dergilerin hayatımızda kapladığı rol yıllar içinde değişse de geride kalan yılın en öne çıkan olay ve anlarını hatırlamak adına hâlâ işlevini koruyan seçki için bu yıl da birbirinden kıymetli isimler bir araya geldi. Pandeminin etkisiyle ve artık hepimizi alıştırdığı üzere tamamen uzaktan gerçekleşen değerlendirme sürecinde yer alan jürimiz şöyleydi: ERA Research & Consultancy Yöneticisi Ela Ertegün, Marka Danışmanı Seda Domaniç, MSL Türkiye Lideri Mehin Öner, Unilever Türkiye, İran, Orta Asya ve Kafkasya, Güzellik ve Kişisel Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü ve Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Alper Eroğlu, Karikatürist Cem Güventürk, Karbonat ECD Cihan Kavaklıpınar, FOX Çalar Saat Hafta Sonu Sunucusu İlker Karagöz, Gazeteci Kemal Can, Happy People Project Kurucu Ortak ve Başkanı Yaşar Akbaş ve MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan.

Her yıl olduğu gibi MediaCat yazı işleri, jüriye değerlendirmede bulunması için bir kısa liste hazırladı. Bu yıl 13 ulusal gazetenin 1 Aralık 2019 – 30 Kasım 2020 tarihleri arasında yayımladıkları tüm manşetlerin incelenmesinden sonra 90 manşet kısa listede yer buldu. Yılın manşeti haricindeki manşetler yayın tarihine göre kronolojik olarak sıralandı.

Değerlendirme kriterleri

Jüri geride kalan yılın en iyi manşetleri belirlerken aşağıdaki kriterleri gözetti:

  • Kapağın sözlü ifade gücü ve çarpıcılığı
  • Merak uyandırması
  • Espri barındırması
  • Nefret söylemi içermemesi
  • Genel görsel ve grafik estetik

Yılın Manşeti

BAKIN BU İSTİFA ÇOK ÖNEMLİ

Birgün, 10 Kasım 2020

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram’dan duyurduğu istifasının birçok yayın için “haber” olması epey vakit aldı. İstifayı ertesi gün manşetine, Albayrak’ın sıklıkla kullandığı, çoğu zaman tiye alınan ifadeye atıfla taşıyan Birgün, Yılın Manşeti unvanını aldı.

2020'nin en iyi manşetleri

İlerlemek için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.