2020’de bakış açınızı genişletecek 10 trend

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Wunderman Thompson Intelligence ekibi, önümüzdeki dönemde pazarlama iletişimine etki edecek 100 özgün trendi belirledi. The Future 100'dan Türkiye pazarı ve Türk tüketicisiyle alakalı olacağını düşündüğümüz 10 trendi seçtik.
02.01.2020 - 17:12

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Wunderman Thompson Intelligence ekibi, önümüzdeki dönemde pazarlama iletişimine etki edecek 100 özgün trendi belirledi. Wunderman Thompson Türkiye Ekibi olarak biz de kültür, teknoloji ve yenileşme, gezi ve konaklama, marka ve pazarlama, yiyecek – içecek, güzellik, perakende, lüks tüketim, sağlık ve finans olmak üzere toplam 10 kategoride, tüketici davranışlarıyla ilgili öngörüler içeren The Future 100 raporundan Türkiye pazarı ve Türk tüketicisiyle alakalı olacağını düşündüğümüz 10 trendi seçtik.

Yeni 10 yılın ilk yılında, 2020’nin ismine yakışır şekilde görüş açınızı genişletecek 10 trend işte şöyle:

Trend #1 İyimser bir gelecek

“Tarih boyunca dünya, zorlayıcı dönemlerde, kahramanlarını aradı” diyor Google, bu yılki Year in Search kampanyasında ve ekliyor: “Bu yıl, süper kahraman ve sıradan kahraman aramaları dünya çapında arttı.”

Günümüzde yaşam koşulları giderek ağırlaşıyor mu yoksa insanlık çok daha zor yollardan mı geçti, tartışmalı bir konu. Ancak hem dünyada hem ülkemizde yaşanan bir gerçeklik var ki, kaygı seviyemiz giderek artıyor. Sağlık Bakanlığı’nın desteklediği Türkiye Ruh Sağlığı Profili Çalışması’na göre yılda 8,6 milyon kişi ruh ve sinir hastalıkları sebebiyle doktora başvuruyor. Ayrıca rapor, son beş yılda antidepresan kullanımının yüzde 25 arttığını söylüyor. Benzer şekilde Amerikan Psikoloji Birliği’nin (APA) yayınladığı raporda Amerikalıların yüzde 32’si bir önceki yıla göre daha kaygılı hissettiklerini belirtiyor.

Bardağın boş kısmını görmek hiçbirimize iyi gelmiyor. Google’ın kampanyasında olduğu gibi kaygılarımızı hafifletmenin en basit yolu, sahip olduklarımıza odaklanıp olumlu bir bakış açısı geliştirebilmek. İşte bu yüzden yeni 10 yıla temiz bir sayfa açarak girmek isteyen tüketiciler ve markalar, önümüzdeki dönemde iyimser bir tutum sergilemeye çalışacaklar gibi görünüyor. Buradan hareketle, 2020 ve sonrası için markaların pazarlama iletişimlerinde daha kapsayıcı, içten ve tüketicisiyle bağlantı kurabilen bir ses tonuna sahip olmaları gerektiği çıkarımında bulunabiliriz.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.