2018’de mobil reklamcılığa yön verecek 5 trend

Karşınızda bu yıl mobil reklamcılığa damgasını vurması beklenen trendler.

10.01.2018 - 16:51 | MediaCat

2018'de mobil reklamcılığa yön verecek 5 trend

Sosyal medya uygulamalarına her geçen gün yeni bir özelliğin entegre edilmesiyle ya da “En iyi fikir, henüz bulunmamış olandır” felsefesiyle yola çıkan geliştiricilerin yeni uygulamalar keşfetmesiyle birlikte pazarlama sektörü her geçen gün yepyeni yöntemlerle adapte olmak zorunda kalıyor. Bu duruma en çabuk uyum sağlayan markalar öne geçmeyi başarırken, geride kalanlar ise ne yazık ki bu “hız dünyası”nın acımasız deviniminde kaybolma tehlikesi ile burun buruna geliyor. Trendleri belirleyen markalar geride bıraktığımız yılda bile bu yeni yöntemleri kullanmaya başlamışken, yeni yılda bildiğimiz ya da henüz tam kavrayamadığımız seçeneklerin hangilerinin sivrileceğine kısaca bakalım.

1- Artırılmış gerçeklik

Sanal gerçekliğin her halükarda yardımcı bir araca ihtiyaç duyması sebebiyle mevcut uygulamalara yapılacak basit entegrasyonlar sayesinde daha ön plana çıkan artırılmış gerçeklik, 2017 yılında da oldukça fazla kullanılmıştı. Alacağınız bir mobilyanın salonunuzda nasıl duracağına ya da herhangi bir rengin duvarınızda nasıl görüneceğine dair fikir edinmenizi sağlayan artırılmış gerçeklik uygulamalarının sınırları gitgide zorlanıyor. Kullanıcıların karşılaştıkları ve geliştirmelerde oluşan bazı sorunlar sebebiyle öngörülen patlamayı henüz gerçekleştirememiş olsa da, yaratıcı ajansların bu alanı 2018 yılında daha da zorlayacağını ve daha heyecan verici sonuçlar elde edeceğini söylemek gayet mümkün. Yeni mobil cihazların giderek daha yüksek donanıma sahip olmasıyla grafik olarak daha gerçekçi ve tatminkar sonuçlar vermesi sebebiyle, artırılmış gerçeklik uygulamaları ve eklentileri yeni yılda mobil pazarlamaya yön verecek trendlerin başında gelecek gibi görünüyor.

2- Influencer etkileşimli pazarlama

Son yıllarda blogger’ların yerini “tuber” ve “streamer”ların aldığı internet dünyasında yeni pazarlama modellerinden biri de bu yayıncılardan faydalanmak. Ülkemizde de bu yöntem geçtiğimiz yıl içerisinde reklamverenler tarafından yoğun bir şekilde kullanıldı. Örneğin oyun firmaları, özellikle de Twitch gibi platformların parlamasıyla birlikte, oyunlarını piyasaya sürmeden önce beta versiyonlarını bu yayıncılara açarak beklentiyi artırıp ön sipariş verilmesini sağlayabiliyor. Kullanıcıların giderek mobile kayması, influencer ve fenomen sayılarındaki bariz artış ve etkileşim oranı sebebiyle, influencer’lar bu yıl da etkilerini artırmaya devam edecekler gibi görünüyor.

3- Sesli aramalar

Google 2016 yılında arama motorlarında yapılan aramaların yüzde 20’sinin sesli arama özelliği kullanılarak gerçekleştirildiğini; gençlerin yüzde 55’inin, yetişkinlerin ise yüzde 40’ının sesli aramayı her gün düzenli olarak kullandığını açıkladı. Normal aramaların aksine sesli aramada daha komplike ve uzun cümleler tercih ediliyor. Bu sebeple de reklamverenler, anahtar kelime kullanımı konusunu daha derin olarak araştırmalı ve sesli arama özelliği kullanıldığında da üst sıralarda görünmelerini sağlayacak SEO çalışmalarını yürütmeli. Özellikle Siri ve Google’ın artık birer eğlence malzemesinden ziyade planlama ve programlama için de önemli oranda kullanılmasıyla birlikte sesli aramalar da mobil pazarlamada dikkatlerden kaçmayacak bir noktaya geliyor.

4- Hızlı yüklenen sayfalar

Bir dönem iyi web sitesi demek, Flash animasyonlarına boğulmuş ve estetik efektlerle göz dolduran alanlar demekti. Ana hedef, kullanıcıyı direkt gideceği noktaya ulaştırmaktan ziyade son yöntemlerin ne kadar iyi kullanıldığına dair gösteriş yapmaktı. Kullanıcıların son teknoloji bilgisayarlardan  mobile kaymaya başlamaları sebebiyle web siteleri de sadeliğin zarafetine dönmeye başladı. Google, sitelere özellikle mobil üzerinden giriş yapan kullanıcıların yüzde 40’ının, sitenin açılmasının üç saniyeden daha fazla sürmesi halinde giriş yapmaktan vazgeçtiklerini belirtiyor. Ayrıca, web sitesinin açılmadığı her saniye bu oran yüzde yedi artmaya devam ediyor. Bir de web sitesi mobile uyumlu olarak tasarlanmadıysa, kullanıcı girdiği anda web sitesini terk edebiliyor. Mobil cihaz kullanıcılarının yaş ortalamasının giderek gençleşmesi sebebiyle bu durumun daha da artacağı hesaba katıldığında, müşteri kaybının minimuma indirilmesi ve satışların maksimize edebilmesi için bu istatistiklerin göz önünde bulundurularak tasarımları ve yazılım mimarilerini buna göre oluşturmak gerekiyor.

5- Canlı yayınlar

Birçok araştırmaya göre, 2019 yılında video yayınları internet kullanım trafiğinin yüzde 78’ini kaplayacak. Facebook’un açıklamasına göre, yapılan canlı video yayınları diğer video paylaşımlarına oranla üç kat daha fazla izlenip tüketiliyor. Özellikle gençleri hedefleyen markaların 2018 yılında canlı yayın etkinliğini bir pazarlama yöntemi olarak kullanması kaçınılmaz. Bu yoğun trafiği es geçmek istemeyen reklamverenler, müşteriyle direkt etkileşime girmelerini sağlayan ve hayli cezbedici görünen bu yöntemi daha sık tercih ederek, onu mobil reklamcılığın önemli sekmelerinden biri haline getirmelerine olanak vermeleri bekleniyor.

Kaynak: Business 2 community, App Samurai, Disruptor Daily

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.