Yılın en iyi ve en kötüleri

2013'te en beğendiğim kampanya Coca-Cola'ya ait. Marka, Filipinler'deki tüm reklam harcamalarını dondurarak bu kaynağı ülkeyi vuran Haiyan Tayfunu'nun olumsuz etkilerinin giderilmesine yardımcı olmak için ayırdı.
01.01.2014 - 11:54

2013’te en beğendiğim kampanya, reklamlarını tamamen durduran Coca- Cola’ya ait. Alkolsüz içecek devi geçtiğimiz günlerde çok daha önemli bir konuyla ilgilenebilmek adına reklamlarını durdurma kararı aldı. Huffington Post’un haberine göre Coca-Cola Filipinler’deki tüm reklam harcamalarını dondurarak bu kaynağı ülkeyi vuran Haiyan Tayfunu’nun olumsuz etkilerinin giderilmesine yardımcı olmak için ayırdı. Firma bugüne kadar değeri 2,5 milyon doları bulan ayni ve nakdi yardımda bulundu.

Coca-Cola FEMSA CEO’su Carlos Salazar Lomelin konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Bu zor zamanlarda tüm Filipinlilere kendileriyle tüm kalbimizle dayanışma içinde olduğumuzu hatırlatmak istiyorum. Böyle zamanlar Filipinlilerin dirayet ve yaşama bağlılıklarını görmemizi sağlamanın yanı sıra bizim de FEMSA olarak değerlerimize sahip çıkarak bir takım olduğumuzu kanıtlamamıza fırsat veriyor” demişti.

Coca-Cola, Filipinler'deki tüm reklam harcamalarını dondurarak bu kaynağı ülkeyi vuran Haiyan Tayfunu'nun olumsuz etkilerinin giderilmesine yardımcı olmak için ayırdı.

Tarihteki en kuvvetli tayfunlardan biri olan Haiyan bugüne kadar 5 bin kişinin ölümüne neden olmuş; tayfunda 1600 kişi de kaybolmuştu. Uzmanlar felakette zarar gören ev, okul, yol ve köprülerin onarımı için 5,8 milyar dolara ulaşabileceğini belirtiyor.

Coca-Cola’nın aldığı karar birçok kişi tarafından yere göğe sığdırılamasa da kimileri de reklamları dondurma hareketinin başlı başına bir pazarlama manevrası olduğunu savunuyor. Konuya ilişkin olarak bir Reddit kullancısı “Bu ne olursa olsun bir reklam hamlesi. İnsanlar Coca-Cola’nın ne yaptığını öğrenecek, bu hamleden ötürü onları daha iyi bir firma olarak adlandıracak ve buna paralel olarak da onlara destek olmak adına Coca-Cola’yı almaya yönelecekler. Bu ne kadar harika bir yardımseverlik hamlesi olsa da marka için bir reklam olduğu gerçeğini değiştirmiyor” diyor.

Benim görüşüm, kendine fayda sağlasın ya da sağlamasın, böylesi büyük bir felaket konusunda farkındalık yaratan herhangi bir girişime destek olmamız gerektiği yönünde.

2013’ün Dikkat Çeken Diğer Kampanyaları

Dove Real Beauty Sketches

Ogilvy & Mather imzası taşıyan Dove Real Beauty Sketches kadınların içlerindeki güzelliğe vurgu yapan öyküsüyle bu yıl sosyal medyada 60 milyonun üzerinde izlenme ve beğeni elde etmeyi başardı. Dünyadaki kadınların yalnızca yüzde 4’ünün kendini güzel olarak nitelemeyi tercih ettiği düşünülürse, bu reklamla aynı oranın artış göstermiş olması da muhtemel. Bu her iyi kampanyada olduğu gibi, çok etkileyici biçimde anlatılmış bir hikâye.

follow the Frog, The Rainforest Alliance

Son derece hareketli bu reklam filmi şu anki neslin dünyadaki çevre temelli sorunları çözmek konusunda umutsuzluk ve ilgisizliğini kırma amaçlı bir pasif eylemcilik çağrısı.

Film yapımcısı Max Joseph tarafından yazılan, yönetilen ve kurgulanan bu eğlenceli film TED tarafından “Dijital medya kullanıcılarını, yağmur ormanları meselesi hakkında zaman, yetenek ve uzmanlık konusundaki eksikliklerine rağmen katılımcı olmaya davet ediyor” şeklinde tanımlanıyor.

Coca-Cola Güvenlik Kameraları

Günümüzün dünyası birçok anlaşmazlık ve çekişmeye ev sahipliği yapıyor. Bu ortamdaysa yalnızca şoke etmek isteyen ve şok ediciliği stratejik bir içgörüye yedirerek hareket eden markalar arasında bir fark var.

Coca-Cola’nın ‘Güvenlik Kameraları’ başlıklı işi de siyasi bir tartışma konusu olan gözetim meselesini alarak bunu gündelik olarak karşımıza çıkan iyi niyet hareketleri, küçük kahramanlıklar ve arkadaşlık öykülerini anlatmak için kullanıyor.

Cherkashin Meat Factory, Thanks Advertising

Bazen moda ya da teknoloji markaları adına yaratıcı işler üretebilmek kolaydır. Asıl zor olan bunu hazır hamburger eti gibi işlenmiş gıda markaları için yapmaktır. Yekaterinburg merkezli Rus yaratıcı ajans Voskhod imzalı ‘Thanks advertising’ işini de bu yüzden sevmiştim. Ajans bu işinde televizyon izlerken yenilen atıştırmalık konusunda son derece etkileyici bir melodrama imza atmayı başarmış.

Chipotle, The Scarecrow

Aynı anda hem samimi oluşu hem de güçlü iddiasıyla ikna edici olan bu animasyon projesi son derece profesyonelce işlenmiş. Özellikle ABD’de çok yaygın olan hayvancılıktaki seri üretim mantığına karşı çıkan filmin ‘daha iyi bir dünya için’ stratejisinin, yine ABD’li bir firmadan geliyor olması da harika bir detay.

Projede Moonbot Studios ve 1971 tarihli Willy Wonka and the Chocolate Factory filminin müziklerinden Pure Imagination’ı yorumlaması için Grammy Ödüllü sanatçı Fiona Apple’ı tercih eden Chipotle’ın ajansı ise CAA. Markaya ait mobil oyunun tanıtımı için hazırlanan film tüketicileri besleyici ve sürdürülebilir gıda politikasına ortak olmaya davet eden oyunu tanıtıyor.

Yılın en kötü reklamı

Yılın en kötü reklamı Endonezya Başkanı ve eşini yasa dışı olarak dinlediğini basına sızan özel belgeler aracılığıyla öğrendiğimiz Avusturalya gizli servisine ait. Ülkenin sağcı başbakanı gerçekleri inkâr etmeye çalışsa da sızan belgelerdeki her sayfanın ardında gizli servisin sloganının yer aldığı görülüyor: Onların sırlarını açığa çıkarırken, bizimkileri gizliyoruz. Şimdi kendinize bir gizli servis ağının neden bir slogana ihtiyaç duyduğunu sorabilirsiniz.

Eh, işte ana hatlarıyla 2013 böyleydi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.