20 ilde kadının adı yok

KA.DER’in yeni kampanyası "Olmadı Türkiye" meclisteki kadın temsiliyetiyle ilgili farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

02.12.2022 - 17:12 | Gönül Hadımlı

20 ilde kadının adı yok!

Kadınların siyasette eşit temsili için mücadele eden Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER), bugün düzenlenen basın toplantısında Türkiye’nin seçim dönemine girdiği yeni süreçte meclisteki kadın temsiliyetinin artırılması adına yeni kampanyasını lanse ettiğini duyurdu.

KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkını kazandığı 1934’ten bu yana seçimlerde aday olan ve meclise giren kadın ve erkek milletvekili dağılımını incelediklerini belirtti. Karaoğlu konuşmasında, Türkiye’nin 20 ilinin, 100 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca meclise hiç kadın milletvekili göndermediğine vurgu yaptı.

“Hiçbir yasama döneminde meclisteki kadın temsiliyeti yüzde 20 oranını aşmadı” diyen Karaoğlu, KA.DER olarak bu kabul edilemez duruma karşı mücadele edeceklerini ve meclisteki kadın temsili yüzde 50 oranına ulaşana dek bu mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Karaoğlu’nun belirttiği 20 il sırasıyla şu şekilde: Adıyaman, Ardahan, Artvin, Bayburt, Burdur, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Karaman, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Rize, Sinop ve Yozgat.

Olmadı Türkiye

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının yolunun siyasetteki kadın erkek dengesiyle mümkün olduğunu savunan KA.DER, hem kamuoyunda hem de siyasi partilerdeki karar vericiler üzerinde bir farkındalık yaratmak ve baskı kurmak amacıyla yeni kampanyasını lanse etti: Olmadı Türkiye.

Öykü Dialogue imzalı kampanya kapsamında “Olmadı” başlığıyla açıkhava medyasına taşınan afiş ve billboard’lar ilk olarak hiç kadın milletvekili çıkarmamış olan illere özel olarak hazırlandı.

Toplantıda kampanyanın yaratım sürecini ve amacını anlatan Öykü Dialogue International Ajans Başkanı Necati Özkan, KA.DER ile birlikteliklerinin yaklaşık 20 yıldır devam ettiğini belirterek, kadınların her alanda olduğu gibi siyasette de adalet istediklerini söyledi.

Öykü Dialogue International Ajans Başkanı Necati Özkan

“Biz bu mücadeleye başladığımızda parlementodaki kadın temsili yaklaşık yüzde 2,5-3 oranındaydı” diyen Özkan bugün bu temsilin yüzde 17’yi aştığını ve kadınların her alanda kapsayıcı olduklarını ve hayattaki tüm detayları yönetebilen donanıma sahip olduklarını belirterek, “Bu uzun soluklu bir mücadele” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.