MediaCat

15 Temmuz sonrası Türkiye algısı

MediaCat, Eylül sayısında 15 Temmuz’un etkilerini kapağına taşıdı.

15 Temmuz sonrası Türkiye algısı

MediaCat’in 260’ıncı sayısı hazır. Her ay olduğundan biraz daha fazla arşiv değeri taşıyan bu özel sayıda, Türkiye’nin yakın tarihine -ve belki de geleceğine- damga vurduğundan şüphe duyulmayacak 15 Temmuz darbe girişimine kapak konumuzla birlikte yakından bakıyoruz.

Derginizin yeni sayısında bulacağınız başlıklar arasında sektörün ilk yarı reklam performansı, Rio 2016 Olimpiyat Oyunlarının muhasebesi, geçtiğimiz ay başlattığımız spor odaklı pazarlama iletişimi bölümünün konuğu olan Ferit Şahenk’i bulabilirsiniz. Eylül sayınıza eşlik eden SosyoCat ve O2H eklerini de es geçmeyelim.

15 Temmuz sonrası Türkiye algısı15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’nin içeride sağlamaya çalıştığı birlik ruhu ne yazık ki dünyanın geri kalanıyla olan ilişkilerine yansımadı.

Batı’da oluşan olumsuz algı, ABD ve Avrupa Birliği’yle zaman zaman gerilimi yükselen iletişim tonu, Türkiye’nin kriz yönetimi iletişiminde şu ana kadar pek de başarılı bir tablo çizemediğini gösteriyor. Bu noktada yapılanlar, yapılması gerekenler ve 15 Temmuz’un sektör yansımalarını derlediğimiz kapak dosyasında görüşlerine başvurduğumuz uzmanların çoğunun hemfikir olduğu konu ise Türkiye’nin Batı’da oluşan bu olumsuz algıyı ancak güçlü bir iletişim stratejisiyle aşabileceği.

“Tarihî bir rekora imza attık”

15 Temmuz gecesi darbecilerin bastığı iki televizyon kanalından biriydi CNN Türk. Baskın sırasında bile yayını kesmemeyi başaran direnişçi bir ekibe tanıklık ettik.

15 Temmuz sonrası Türkiye algısı
15 Temmuz’un ardından hayatın bir parça normale döndüğü, bu kapak konusunu hazırlamaya başladığımız günlerde karşılaştığımız bir veri ise CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş’la mutlaka konuşmamız gerektiğini söylüyordu. 15-28 Temmuz tarihleri arasında CNN Türk’ün izlenme oranları tam olarak yüzde 233 oranında artmıştı. Bu artışın ardındaki sebepleri Aktaş’tan dinledik.

Brand Week Istanbul’un üç özel konuğuyla söyleşi

Geçtiğimiz üç yıldır olduğu gibi 2016’da da Kasım ayında sektörü alanında lider isimlerle bir araya getirecek olan Brand Week Istanbul’un üç konuşmacısı 20Something Kurucu Ortağı ve Kreatif Direktörü Benoit Vancauwenberghe, Tasarım Danışmanı, Film Yapımcısı, Sanatçı Keiichi Matsuda ve Nobel Müzesi Küratörü Tobias Degsell’le odağında yaratıcılık olan üç özel söyleşi de bu sayıda.

İlk yarının reklam performansı

Nielsen verileriyle derlediğimiz sıralamalara göre ilk altı ayın reklam şampiyonu gıda sektörü olurken, finans ve otomotiv sektörlerinin radyo mecrasını televizyondan daha fazla tercih ettikleri dikkat çekiyor.

Rio 2016: Önemli olan katılmaktı

İki hafta boyunca tüm dünyanın ilgisini üzerinde toplayan Rio 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları geride kaldı. Ulaşılması güç erişim rakamları ve izlenme süreleri, yerel ve uluslararası markaların iletişim faaliyetleri ve en önemlisi, 207 ülkeden 10 binin üzerinde sporcudan oluşan bu devasa törenden gündemimizin payına neler düştüğüne birlikte bakalım.

“Hedefimiz olimpiyat şampiyonlukları”

15 Temmuz sonrası Türkiye algısı

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından hayata geçirilen Rüzgarın Çocukları projesine sponsor olan Doğuş Grubu, destek büyüdükçe Türkiye’de yelken sporunun çok daha hızlı gelişeceğine inanıyor. Sponsorluğun detaylarını, kendisi de yelken sporuyla ilgilenen Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’ten dinledik.

Pazarlama ve İK’da oyunlaştırma dönemi

Dünyaya kıyasla Türkiye’de henüz yeni sayılabilecek bir pazar oyunlaştırma. Ancak bu kısa geçmişine pek çok proje sığdırdı ve sığdırmaya devam ediyor. Sizler için oyunlaştırma pazarına pazarlama ve İK penceresinden ışık tuttuk.

“Ben duygu yüklerim, şarkı satmam”

Yaratıcılığın izini sürmek için en doğru adreslerden biri Hayko Cepkin. Tarzını ve müziğini görünür hale getirmek için başından beri bir strateji yürüttüğünü söylüyor ve hikâyesini “Ben bu piyasaya tamamen zıt bir antikahraman olarak çıktım. Türkiye’de olmaz denilen her şeyi yaptım” sözleriyle anlatıyor.

Advertising Age Small Agency Awards 2016

15 Temmuz sonrası Türkiye algısı

Küçük ekiplerle büyük fikirler üreten ajansları onurlandıran Ad Age, Small Agency Awards sonuçlarını duyurdu. Çalışan sayıları 1-150 arasında değişen ajanslar arasında yapılan değerlendirmede Yılın Ajansı koltuğunun sahibi Toronto merkezli ajans Zulu Alpha Kilo oldu.

SosyoCat ve O2H

Derginizin Eylül sayısına MediaCat’in artık klasikleşen iki eki, SosyoCat ve O2H eşlik ediyor. Kapak konularında sırasıyla “Geleneksel sosyal medyanın ölümü” ve “Açıkhava haksızlığa mı uğruyor?” başlıklı içerikleri bulacağınız bu iki eki ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.