10 kuruşa görüntülü konuşma

Cep telefonunda 3G (üçüncü nesil) teknolojisinin devreye girmesine 2 gün kala, GSM operatörleri yeni tarifelerini duyuruyorlar...

28.07.2009 - 13:59 | MediaCat

Cep telefonunda 3G (üçüncü nesil) teknolojisinin devreye girmesine 2 gün kala, GSM operatörleri yeni tarifelerini duyurmaya başladı. Avea, cep telefonunda görüntülü görüşmenin dakikasının 10 kuruş olacağını, sesle aynı fiyat uygulanacağını açıkladı.

Türk Telekom bünyesinde bulunan GSM operatörü Avea, 30 Temmuz’da hizmete girecek 3G (üçüncü nesil) teknolojisiyle birlikte, abonelerini cep telefonundan dakikası 10 kuruş veya 1 kontörden görüntülü görüştüreceğini açıkladı. Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, “Avea son 2.5 yılda diğer yakın operatörle olan yüzde 70 gibi bir dramatik farkı kapatarak şu anda ikinciliğe ortak olmuş durumda” dedi. Son üç yılda GSM pazarı toplamda yüzde 7 büyürken Avea’nın bunun üç katı daha hızlı büyüyerek yüzde 19.5’luk pazar payına ulaştığını belirten Akdemir, 2009’da 1 milyar liranın üzerinde yatırım yapacaklarını bunun içinde de en büyük bölümün 3G’ye ait olacağını kaydetti.

10 kuruşa görüntülü

Avea Katma Değerli Servisler Direktörü Ceyda Yıldırım ise, 30 Temmuz’dan itibaren 3G yazıp 3334’e mesaj olarak gönderen abonelerin 3G’yi anında kulllanmaya başlayabileceğini belirterek, “Abonelerin mevcut ses tarifeleri aynı kalacak. Her yöne üç operatörle 3G’li konuşmanın dakikası 10 kuruş yani 1 kontör olacak” diye konuştu. Üç ay boyunca 3G’ye geçecek abonelere 15 dakikalık ücretsiz görüntülü konuşma olanağı tanınanacağını da aktaran Yıldırım, şu bilgileri verdi: “Mobil televizyon, talebe göre video servislerimiz de olacak. 3G’yle mobil yayınlar hızlı ve kaliteli şekilde takip edilebilecek. Uygun fiyata ‘Seç İzle’ seçeneğinden de yararlanabilecekler. 3G aboneleri müzik indirme seçeneklerini de tamamen ücretsiz kullanacak. Video portalın dakikası da 10 kuruş olacak. 3. Göz hizmeti ile de fiziksel dünya ile mobil dünya buluşacak.”

3G’li cep telefonu kampanyası

Avea Genel Müdürü Akdemir, bir soru üzerine 3G’de de sınırsız paketler çıkaracaklarını vurgulayarak, bu hafta içinde 3G’ye yönelik cep telefonu kampanyası da düzenleyeceklerini, düşük, orta ve üst gelir grubuna yönelik telefon seçenekleri sunacaklarını vurguladı. Akdemir, mobil internette hızlı yayılma beklediklerini dile getirerek, şöyle konuştu: “3G’yle beraber gelirlerimizi de artıracağız. 3G yatırım dönüşünün, 2G’deki kadar hızlı olmasını beklemiyoruz. 3G’de özellikle hızlı internet kullanımında yayılma bekliyoruz. Özel servisler ve paketlerle yatırım dönüşümünü hızlandıracağız. 3G’ye geçiş, mobil internet gelirleri üzerinde önemli bir gelir sağlayacak. Ama rakam veremiyorum.”

Türk Telekom 2 milyar TL’lik yatırım yapacak

Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, Turkcell ve Vodafone ile 3G’de şebeke paylaşımı yaparak mükerrer yatırımı engellemek istediklerini söyledi. Geçen yılki yatırımlarının tutarının 1.75 milyar lira olduğunu hatırlatan Doany, şöyle konuştu: “Bu yatırım ADSL hariç yapıldı. Bu yılın ilk yarısında ise 1.1 milyar liralık yatırım yaptık. Buna 3G yatırımı dahil değil. Bu yatırım toplamda 2 milyar lira. Bu yatırım uzun vadeli yatırımı açısından çok önemli. Argela ve Sebit şirketlerimiz aracılığıyla ABD üzerinden Güney ve Orta Amerika’ya da yayılmayı düşünüyoruz.”

Ön kayıtta talep yüksek

3G’yle ilgili aldıkları ön kayıtlara beklentilerinin üzerinde talep geldiğini vurgulayan Erkan Akdemir, BTK’nın açıkladığı ara bağlantı fiyatlarıyla ilgili de, “Telekom kurumunun bu vermiş olduğu şu anki yaklaşık 7.75’lik fiyat seviyesini ve yapmış olduğu hakemliği çok pozitif olarak değerlen-diriyorum” dedi.

Aynı fiyata daha hızlı internet

Avea Katma Değerli Servisler Direktörü Ceyda Yıldırım, 3G’de aynı fiyata daha hızlı ve fazla internete giriş olanağı sağlayacaklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

Üç aylık kampanya süresince aboneler 3G’de cepten 100 MB’lik paketten 8 TL/49 kontör, 2GB’lik pakette ise 35 TL/199 kontöre yararlanabilecek.

Bilgisayardan mobil internete erişimde ise 35 TL’ye 1 GB yerine 2GB, 55 TL’ye 4 GB yerine 6 GB kapasite sunulacak.

USB modemlerin 2GB’ı 35 TL, 6GB’ı 55 TL’den fiyatlandırıldı

‘Hoş Geldin’ paketi her yöne 30 dakika ücretsiz görüntülü konuşturacak. Fiyatı 7 TL veya 40 kontör.

Standart Paket, her yöne 60 dakika görüntülü konuşma, mobil TV, 250 MB mobil internet içeriyor. Fiyatını 17 TL olarak belirledik.

Süper paket ise, her yöne 150 dakika görüntülü konuşma, 500 MB mobil interneti kapsıyor. Fiyatı 27 TL veya 160 kontör.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.