MediaCat

1 güne 100 bin yıl sığar mı?

YouTube tüm dünyaya yayılan kullanıcılarının bir günde 1 milyar saat video izlediğini açıkladı.

1 güne 100 bin yıl sığar mı?

Herhangi bir içeriğin YouTube’da popüler olup olmadığını anlamak için oldukça basit bir kontrol mekanizması var: Videonun hemen altındaki izlenme sayısını kontrol etmek. Birkaç yıl önce bu metriği bir adım öteye taşıyarak, eğer takip edilebilirse, video izlemekle geçen toplam sürenin daha anlamlı bir veri sunacağını düşünen YouTube, bu hesabı tutmaya başlamıştı.

Platformun resmî blogunda dün paylaşılan bir yazı, YouTube’da video izlenerek geçen sürenin geldiği noktayı ortaya koydu: 1 günde 1 milyar saat (100 bin yıl). Bu çarpıcı veri, YouTube videolarının yarısından fazlasının mobil cihazlardan izlendiği düşünüldüğünde akıllı telefonlarımızla geçirdiğimiz sürenin de ne kadar artmış olduğunu gösteriyor.

Blog yazısında bu kilometre taşına dair eğlenceli veriler de paylaşan YouTube’un 1 milyar saniyeye ilişkin hesaplamaları şu şekilde:

“Oturup kendi başınıza 1 milyar saat YouTube izleyecek olsanız, bu, 100 bin yılınızı alırdı. Bundan 100 bin yıl önce atalarımız taşlardan aletler yapıyor, Afrika’dan göç ediyor ve bunlar olurken mamut ve mastodonlar aramızda yaşıyordu. Işık hızıyla 100 bin yıl seyahat edebilseniz Samanyolu’nun bir ucundan bir ucuna gidebilir, üstelik bu yolculuk sırasında hiç yaşlanmazdınız. Bu arada, YouTube’da 100 bin yıl (“100,000 years”) şeklinde bir arama yaparsanız çok iyi bir KISS şarkısı bulabilirsiniz.”


Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.