MediaCat

Zamanı akıllıca yönetmenin 7 yolu

Basit önlemlerle zamanın efendisi olun.

Zamanı akıllıca yönetmenin 7 yolu

İşleri yetiştirmeye çalışırken zaman konusunda sıkıntı yaşadığınızda, stresli ve gergin olmanız normaldir. Aklınızın bir ucunda işleri yetiştirememenin ya da istediğiniz gibi bir sonuç elde edememenin endişesini taşırsınız. Hele de karmaşık bir görev söz konusuysa, stres seviyeniz çok daha yükselebilir. Aslına bakarsanız, endişelenmenize o kadar da gerek yok zira zamanı iyi değerlendirmeyi öğrenmeniz, yolunuza bu tarz endişelere kapılmadan devam etmenizi sağlayabilir.

1- Yapılacaklar listesi hazırlayın

Yapacaklarınızı hatırlamak için sadece hafızanıza güvenmeyin. Bir başka deyişle, her şeyi hafızanıza yüklemeyin. Nereye giderseniz gidin, yanınızda bir kağıt ve bir kalem bulundurun. Not almak için oluşturulmuş uygulamaları da kullanabilirsiniz.

Listenizi her gün yenileyin ve güncel olduğundan emin olun. Bir liste hazırlamak her zaman kullanışlıdır zira işlerinizi sıraya koymanızı sağlar ve yapmanız gerekenleri unutma ihtimalinizi azaltır. Neyin daha acil ya da neyin daha önemli olduğu gibi öncelikler konusunda karar vermenize de yardımcı olur. Mesela acil olanların yanına bir ünlem işareti veya yıldız koyarak önceliğini belirtebilirsiniz. Böylelikle zihniniz önemli hedeflere odaklanır ve siz de zaman kazanmış olursunuz.

Gün içinde tamamladığınız işlerin yanına bir tik atmayı da unutmayın. Bu sayede, yaptığınız her şeyin bir kaydını tutmuş olursunuz. Bir işi yapıp yapmadığınızı hatırlayamadığınız zamanlarda not defterinize veya kullandığınız uygulamaya göz atmanız yeterli olacaktır.

2- Çalışma ortamınızı düzenleyin

Verimli çalışma ve vakit kaybını önleme açısından bakıldığında, çalıştığınız ortamın önemi daha net anlaşılır. Dikkatinizi dağıtacak her şeyi çalışma ortamınızdan uzaklaştırmanız yararınıza olacaktır. Bunun dışında, sizi rahatlatacak ve çalışmanızı kolaylaştıracak şeyleri belirleyip onları yanınıza alabilirsiniz. Örneğin masanızda bir çiçek ya da sevdiğiniz bir fotoğrafın bulunması size ilham veriyorsa bunu uygulayabilirsiniz.

Masanızın dağınık olmamasını da rahat çalışmanız açısından önemli bir etken olduğunu unutmayın. Çalışma ortamınızda üst üste yığılmış kağıtlar veya dosyaların olmaması, kafanızın karışmasını ve işlerin gözünüzde büyümesini de büyük ölçüde önleyecektir. Bu sebeple, çalışma ortamınızı her daim düzenli tutmak daha verimli çalışmanızı sağlayacak ve işinize konsantre olmanızı kolaylaştıracaktır.

3- Tek bir işe odaklanın

İngilizce’de “multitasking” olarak kullanılan, birçok işi bir arada götürmeye çalışma durumu pek de iyi bir şey değildir zira verimin azalmasına yol açar. Aynı anda birkaç farklı konuya odaklanmanızı gerektiren durumlarda dikkatiniz dağılır ve odağınız bölünür. Odağınızın dağıldığı durumlarda ise işlerin gerektiğinden daha uzun sürmesi doğal bir sonuçtur. Bunun yerine, yalnızca bir göreve odaklanmak hem proje teslim tarihine sadık kalmanızı hem de dikkatinizi daha sağlıklı kullanmanızı sağlayacaktır.

4- Umutsuzluğa kapılmayın

İşleriniz her zaman planladığınız gibi gitmeyebilir. Böyle durumlarda hemen hayal kırıklığına kapılmamak ve başarısızlığı kabullenmemek gerekir. Hatalar, yaratıcı süreçlerin önemli bir parçasıdır ve her biri bizi doğru çözüme ulaştıran yollardır. En başarılı insanlar aynı zamanda en çok hatayı yapmış olanlardır. Hatalardan kaçmamak ve onları kabullenmek, önlem almanızı sağlar. Böylece, benzer durumlarda daha etkili ve doğru kararlar verebilirsiniz.

5- Düzenli aralıklarla mola verin

Çalışırken belirli zaman aralıklarıyla mola vermeyi unutmayın. Ortalama 52 dakika boyunca çalışıp 17 dakika mola verilmesi gerektiği söylense de bu herkes için aynı olmayabilir. Kendiniz için optimum çalışma ve mola sürelerini sık denemeler yaparak bulabilirsiniz. Molalar hem zihinsel hem de fiziksel olarak en üst seviyede kalmanızı sağlar. Uzun süreler hiç ara vermeden çalışmak size duygusal açıdan zarar verebileceği gibi, beyninizi de gereğinden fazla yorarak iş veriminizi düşürecektir. Bu yüzden masanızdan kalkın, kendinize sıcak bir kahve yapın ya da çıkıp biraz temiz hava alın.

6- Sosyal medyadan uzak durun

Çalışma esnasında sosyal medya size kesinlikle yardımcı olmaz; fark ettirmeden de konsantrasyonunuzu dağıtır. Bu yüzden telefonunuzdaki ve bilgisayarınızdaki uygulamalardan gelecek bildirimleri kapatmanız, önemli bir zaman kaynağı yaratmanızı sağlayabilir. Hatta önemli bir telefon beklemiyorsanız telefonunuzu tamamen kapatmak daha faydalı bir seçim olabilir. Eğer bunu yapamıyorsanız, telefonunuzu masanızın uzak bir köşesinde bulundurabilirsiniz. Her an elinizin altında olmasından çok daha iyidir.

7- Güne erken başlayın

Erken kalkan yol alır. Güne erken başlamak, işlerinizi günün en verimli olduğu sabahın erken saatlerinde halletmenizi sağlar. Bu satırlardan yola çıkarak, yataktan kalkar kalkmaz masanın başına oturmanız gerektiği sonucunu çıkarmayın. İyi bir kahvaltı, yapabiliyorsanız egzersiz ya da yürüyüş ile vücudunuzun direncini artırabilirsiniz. Kendinizi zinde hissetmeniz, algılarınızın açık, moralinizin yüksek olması işlerinizi daha rahat ve hızlı bir şekilde yürütmenize önemli ölçüde yardımcı olur.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.