Z Kuşağı’nın gözünden YouTube

Kullanıcıların yakından ilgilendiği konularla alakalı saatlerce süren video içeriklerini izlemeye her zamankinden daha istekli olduğu görülüyor. Gençlerin yüzde 83’ü ise rahatlamak için YouTube’da huzur verici içerikler izlemeyi tercih ediyor.

09.12.2022 - 16:49 | MediaCat

“Her gün milyonlarca kullanıcının bilgi edinmek, ilham almak veya sadece eğlenmek için ziyaret ettiği YouTube, değişen tüketici alışkanlıklarından ve Z Kuşağı’nın tercihlerinden de etkilenerek sürekli kabuk değiştiriyor” diyor YouTube İçerik İş Ortaklıkları Ülke Müdürü Timur Altop. Araştırma sonuçlarının tüketicileriyle bağ kurmak isteyen pazarlamacılar ve yayınlar için önemli mesajlar verdiğini belirten Altop, Z Kuşağı’nın YouTube’daki ilgisinin ne tür içeriklere kanalize olduğunu MediaCat için irdeliyor.

YouTube İçerik İş Ortaklıkları Ülke Müdürü Timur Altop

Uzun videolar yükselişte

Dikkat sürelerinin kısaldığı ve kısa süreli içeriklerin popüler olduğu bir dönemde yaşadığımız söyleniyor. Ancak 2022 Ipsos anketi, kullanıcıların yakından ilgilendiği konularla alakalı saatlerce süren video içeriklerini izlemeye her zamankinden daha istekli olduğunu gösteriyor.* Kullanıcılar sevdiği konularda daha fazla içeriğe ulaşmak istiyor. Örneğin, Manchester United taraftarlarından oluşan bu grup, maçları yorumlamak için bir araya geldiğinde 500 binden fazla görüntüleme alıyor. Ya da popüler dizi ya da filmlerin yorumlama videoları milyonlarca kez izlenebiliyor. Video oynama kılavuzları gibi videolarda da benzer bir tablo söz konusu. Öyle ki bir rol yapma oyunu olan Elden Ring’in kılavuz içerikleri 60 günde 3 milyar görüntülenmeye ulaşması bunun en güzel örnekleri arasında yer alıyor.

Yeni trend: rahatlatıcı videolar

2022 Ipsos anketinin bir diğer sonucuna göre, katılımcı gençlerin yüzde 83’ü rahatlamak için YouTube’da huzur verici içerikler izlemeyi tercih ediyor.** ASMR videoları yıllardır var ve bu kategoride en çok izlenen içerik biçimlerinden olmaya devam ediyor. 2021’de YouTube’da ASMR ile ilgili videolar 65 milyardan fazla görüntüleme aldı. Bunun yanı sıra koltuk gezginliği de hiç olmadığı kadar popüler hâle gelmeye başladı. Aynı ankete göre katılımcıların yüzde 90’ı kendini farklı yerlerdeymiş gibi hissettiren videoları izlemekten keyif alıyor.

Aynı anket sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 61’i kendini birinin veya bir şeyin “çok büyük hayranı” ya da “süper fanı” olarak tanımlıyor. Fanlar, içerik üreticilerle aralarında bir bağ kurarak kendi kafa dengi insanlarla bir arada bulunduğunu düşünüyor. Hatta kullanıcıların yaklaşık 5’te 3’ü heyecanlı tartışmalar başlatmak için yorum bölümünü kullanarak diğer insanların ilgilendiğini bilmedikleri bir konu hakkında yorum yapıyor.

Makaleler de artık video şeklinde izleniyor

YouTube’da her geçen gün video makalelerin izlenme sayısı artıyor. 25 dakika ile bir saat arası süren video makalelerde içerik üreticiler tarih, bilim, moda ve felsefe gibi farklı konularda uzun süreler konuşuyor. Video makalelerde içerik üreticinin, hikâyenin tamamını tüm açılardan anlatmak için daha fazla imkânı oluyor. Video düzenleme teknolojisindeki gelişmeler ve erişilebilirlik, prodüksiyon değerlerinin genelde şaşırtıcı derecede yüksek kalitede olmasını sağlıyor.

Kısa videolar izlemek Z Kuşağı’nı detaylı bilgi, açıklama ve analiz içeren daha kapsamlı videolara yönlendiriyor. Z Kuşağı’nın yüzde 59’u kısa süreli video uygulamalarında keşfettiği videoların daha uzun biçimlerini izleme eğilimi gösteriyor.

*Think with Google – “Yeni trend: Uzun videolar için uzun dikkat süreleri”
**Think with Google – “Z Kuşağı’nı büyüleyen trend: Rahatlatıcı videolar”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.