MediaCat

Yüzlerce Twitter çalışanından ayrılık kararı

Elon Musk’ın ültimatomunun ardından yüzlerce çalışan ayrılık kararı alırken Twitter ofisleri 21 Kasım’a kadar kapatıldı.

Yüzlerce Twitter çalışanından ayrılık kararı

Satın aldığı Twitter’da çalışanların yarısına yakınını işten çıkaran Elon Musk’ın kalan çalışanlara dün itibarıyla verdiği “Ya uzun saatler yoğun çalışmayı kabul edin ya da ayrılın” şeklindeki ültimatomun sonuçları netleşiyor. Reuters’a göre, ültimatomun ardından yüzlerce çalışan şirketten ayrılmaya başladı.

Dört kıtadan 110’u aşkın Twitter çalışanı ayrılık kararını Twitter paylaşımlarıyla açıkladı. Şirket içi mesajlaşma uygulamasında ise 500’ü aşkın çalışanın ayrılık mesajı paylaştığı bildirildi.

Çalışanların kimliklerini gizli tutarak bilgi paylaşmalarını sağlayan işyeri uygulaması Blind’de açılan bir ankete katılan 180 Twitter çalışanının yüzde 42’si ise “Ayrılma seçeneğini kullanıyorum. Özgürüm” seçeneğini işaretledi. Ankette her dört Twitter çalışanından biri “İstemeden kalmaya devam edeceğim” derken, yüzde 7’si ise şirkette kalacağını belirtti.

Reuters’a konuşan eski bir Twitter çalışanı, Signal uygulamasındaki bir özel konuşmada 50 Twitter çalışanından yaklaşık 40’ının ayrılık kararı aldığı bilgisini paylaştı. Eski ve mevcut çalışanların katıldığı özel Slack grubunda 360 çalışan “gönüllü işten çıkarılma” sohbetine dahil oldu.

An itibarıyla şirketten ayrılma kararı alan çalışanların kesin sayısı belli değil. Twitter da bu konuda herhangi bir bilgi paylaşmadı.

Ayrılan çalışanlar arasında hata düzeltimi ve hizmet kesintisinin önlenmesinden sorumlu birçok mühendisin bulunması, işten ayrılmaların yaşandığı platformun istikrarlı çalışıp çalışamayacağı sorularını da beraberinde getiriyor. Konuya yakın bir isim perşembe akşamı Twitter uygulamasının çalışanlarca kullanılan versiyonunun yavaşlamaya başladığını söylerken, herkese açık olan Twitter uygulamasının da o gece çökme riskinin bulunduğuna dikkat çekti. Aynı kişi, “Eğer çökerse, birçok alanda işleri düzeltebilecek kimse kalmadı” dedi.

Elon Musk kendinden emin, ofisler 21 Kasım’a kadar kapalı

Twitter kullanımının tüm zamanların en üst seviyesine geldiğini söyleyen Elon Musk ise dün istifalardan yana endişe duymadığını zira en iyilerin kalacağını ifade etti. Biri mevcut diğeri eski bir Twitter çalışanının paylaştığı bilgilere göre Musk, önde gelen bazı Twitter çalışanlarıyla şirkette kalmaları için ikna görüşmesi de gerçekleştirdi.

Öte yandan şirket, çalışanlarına tüm ofislerin 21 Kasım tarihine kadar kapalı olacağını bildirdi. Bir kaynağa göre dün bazı güvenlik görevlileri bazı çalışanları ofisten zorla dışarı çıkardı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.