MediaCat

YouTube’un terörle mücadelesi

YouTube terörist öğeler barındıran içeriklere açtığı savaşta ne kadar yol kat etti?

YouTube’un terörle mücadelesi

YouTube’da reklamların uygunsuz içeriklerle birlikte görüntülendiğinin anlaşılmasının ardından mart ayında birçok reklamveren YouTube’a boykot uygulamış ve reklamlarını YouTube ve Google’ın birçok platformundan çekme kararı almıştı. Yayınladığı basın açıklamalarıyla ve verdiği sözlerle reklamverenlerin güvenini tekrar kazanmaya çalışan Google, haziran ayında terör içeriklerini tamamen temizleyebilmek adına dört adımlı bir strateji yayınlamıştı. Bu Salı günü ise YouTube, stratejilerine güncellemeler eklediğini açıkladı.

YouTube’un hâlâ geliştirmekte olduğu dört adımlı stratejisine ve bu stratejiler doğrultusunda şimdiye kadar elde ettiği sonuçlara bakalım.

İleri teknoloji kullanımı geliştiriliyor

YouTube, ileri teknoloji makinelerinin geliştirilmesine ve kullanılmasına başlandığını, bu sayede şimdiden hiçbir kullanıcı tarafından bildirilmeden şiddet ve terör içerikli videoların yüzde 75’inden fazlasının kaldırıldığını bildiriyor. Ayrıca şirket, ileri teknoloji makine sisteminin yardımıyla platforma her dakika yüklenen 400 saatten fazla içeriğin, normalin iki katı hızda ayıklanarak kaldırıldığını doğruluyor.

YouTube’un destekçileri artıyor

Video sitesi, Trusted Flagger programı dahilinde devlet kurumları dışında 15 ek kurum ve kuruluşla daha çalışmaya başladığını bildiriyor. İftira ve İnkârla Mücadele Birliği (Anti-Defamation League), Nefret Söylemine Hayır Hareketi (No Hate Speech Movement) ve Stratejik Diyalog Kurumu ( Institute for Strategic Dialogue) bunlardan bazıları. Aynı zamanda YouTube reklam ağına daha fazla organizasyon ekleyeceğinin de sözünü veriyor.

YouTube’un tavrı sertleşiyor

YouTube’un politikalarını ihlal etmese de, “tartışmalı dinî konular ya da üstünlük belirten” içeriğe sahip videolar sitede yayınlanıyor fakat yoruma, beğenilere, paylaşımlara tamamen kapalı olarak. Bu güncelleme önümüzdeki haftalarda masaüstü sitesinde ve hemen ardından mobil uygulamada devreye girecek.

YouTube’un radikalleşmeye karşı rolü genişliyor

Geçtiğimiz ay YouTube, Yeniden Yönlendirme Yöntemi’ni (Redirect Method) lanse etmişti. Yeniden Yönlendirme Yöntemi’ne göre, bazı anahtar kelimelerin daha önceden belirlenmesiyle platform üzerinden IŞİD’e yönelik herhangi bir içerik arandığında sistem kendiliğinden sizi terör karşıtı videolara yönlendiriyor.

Ayrıca, YouTube, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu sözleri sarf etti: “Online terörizme karşı savaşımızda geçtiğimiz aydan bu yana hep birlikte çok değerli adımlar attık. Ama bu bir son değil. Her zaman yapılacak daha fazlasının olduğunu biliyoruz. Yeni ileri teknoloji makinelerinin de yardımıyla, doğru partnerliklerle, Global Internet Forum to Counter Terrorism aracılığıyla diğer şirketlerle devam eden işbirliklerimizle ve tetikte olan topluluğumuzla, durmadan değişmekte olan bu tehdide karşı ilerleme göstermeye devam edeceğimiz konusunda kendimize güveniyoruz. Önümüzdeki aylarda sizlerle daha fazlasını paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.