MediaCat

YouTube’un en büyük yıldızı “şaka” kurbanı

Antisemit video Pewdiepie-Maker Studios ortaklığının sona ermesine neden oldu.

YouTube’un en büyük yıldızı “şaka” kurbanı

Felix Kjellberg ya da tüm dünyanın onu tanıdığı adıyla Pewdiepie, “provokatif ve saygısız tutumu” yüzünden bir iş ortağını kaybetti. 2008 yılında kurulan ve 2014’ün Mart ayında Disney’e 500 milyon dolar karşılığında satılan multi-channel network Maker Studios, Pewdiepie ile olan anlaşmasını sonlandırdığını açıkladı.

Ocak ayında yayınlanan bir videosunda “çabuk işgücü hizmeti” sunan Fiverr aracılığıyla iki Hintliye birkaç dolar karşılığında “Death to all Jews” (Tüm Yahudilere ölüm) yazan bir döviz tutturan Pewdiepie, bu “şaka”sının bedelini bağlı bulunduğu network’ten atılmakla ödedi. Maker Studios ile video prodüksiyonu, mobil uygulamalar ve merchandise ortaklığı anlaşmaları bulunan Kjellberg’in alınan karardan ekonomik olarak nasıl etkileneceğini öngörmek şimdilik güç.

Kanalından bir süre sonra kaldırdığı yeni bir videoda duruma açıklık getirmeye çalışan Kjellberg, “Sene 2017. Artık bir şaka ve gerçekten sorunlu bir meseleyi ayırt etmeyi öğrenmeye başlamamız gerektiğini düşünüyorum. Bir şaka, gerçekten saf ırkçılık olarak algılanabilir mi? Bağlam her zaman önemlidir” derken; Maker Studios’da görev alan bir yetkili tarafından yapılan açıklamada ise “Felix provokatif ve saygısız tutumuyla bir izleyici kitlesi yarattıysa da bu defa ürettiği video ile sınırı aştı” ifadelerine yer verildi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.