MediaCat

YouTube video dublaj özelliğini yaygınlaştırıyor

Platform, içeriklerin hitap ettiği kitleleri genişleterek içerik üretici ekonomisini büyütmeyi hedefliyor.

YouTube video dublaj özelliğini yaygınlaştırıyor

YouTube, erken test aşaması tamamlanan dublaj özelliğini daha çok sayıda içerik üreticisinin kullanımına sunacağını duyurdu. Platform, yeni özelliğiyle küresel çapta etki yaratabilecek içeriklerin dil bariyerine takılmasının önüne geçmeyi ve daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamayı hedefliyor.

İlgili videolar için farklı dillerde ses kaydı oluşturan seçili içerik üreticileri, kayıtları videolarına Creator Studio üzerinden kolaylıkla ekleyebilecek. Bu videoları dublajlı izlemek isteyenler ise “ses parçası” seçeneği üzerinden var olan dil seçenekleri arasından tercihte bulunabilecek.

Özelliğe erişim hakkı kazanan yeni içerik üreticiler, özel bir davetiye ile bilgilendirilecek. YouTube, binlerce yeni içerik üreticisinin videolarına dublaj seçeneği ekleyebileceğini duyursa da seçimin neye göre yapıldığını ve ilk genişlemede tam olarak kaç kişinin davet edileceğini paylaşmayı reddetti.

Özelliğin testini önce küçük bir içerik üretici grubuyla gerçekleştiren YouTube’a şimdiye kadar 40’tan fazla dilde dublaj seçeceğiyle 3 bin 500’den fazla video yüklendi. Platform, ocak ayında kullanıcıların günde 2 milyon saatten fazla dublajlı video izlediğini belirtti.

Test grubunda bulunan ve 130 milyon aboneye hitap eden içerik üreticisi MrBeast (Jimmy Donaldson) bu süreçte kanalına daha fazla izleyici çekmek için en popüler 11 videosunu 11 farklı dilde seslendirdi. Donaldson, YouTube’s Creator Insider’a verdiği bir röportajda özelliğin faydalarını açıklarken, çok dilli ses parçaları yüklemenin yabancı dilde birkaç ayrı kanal yönetmek ve sürdürmekten çok daha kolay olduğunun altını çizdi.

Şimdilik standart YouTube videolarında desteklenen özellik, Shorts üzerinde de test aşamasında.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.