MediaCat

Vine ve Instagram’a yeni rakip

Mixbit, video cephesinde henüz son sözün söylenmediğinin göstergesi.

Vine ve Instagram’a yeni rakip

Aslında çok önceleri Viddy gibi girişimlerle başlayan fakat arkasına Twitter’a alan Vine ile hız kazanan sosyal video rekabeti, Instagram‘ın da oyuna dâhil olmaya karar vermesi ile son günlerde iyice kızıştı. Hemen herkes ‘Vine mı, yoksa Instagram mı?’ diye düşünmeye başlamışken ortaya çıkan yeni girişim Mixbit ise rekabete yeni bir boyut getirecek gibi görünüyor.

YouTube kurucularından Vine ve Instagram'a rakip

YouTube‘un iki kurucusu Chad Hurley ve Steve Chen tarafından hayata geçirilen projenin diğer rakiplerden en büyük farkı, farklı kullanıcıların ortaklaşa video düzenlemelerine izin vererek videoyu gerçekten sosyal hale getirmesi.

Kullanıcılar platformda bir saat kadar uzun olabilen videolar çekerek ve düzenleyerek paylaşabiliyorlar. Birleştirilecek her bir klip en çok 16 saniye uzunlukta olabiliyor ve bir video en çok 256 farklı klipten oluşabiliyor. Kullanıcıları sadece kendi çektikleri videolarla sınırlandırmayan yeni platform, sitede paylaşılan diğer videoların da düzenlemelere dâhil edilmesine izin veriyor.

YouTube kurucularından Vine ve Instagram'a rakip

Platformun düzenleyicisinde filtreler henüz bulunmasa da, videoları kesmek ve akış düzenlemek mümkün. Video düzenlemek için mobil uygulamaya bağımlı kalınmaması, site üzerinde de düzenleme yapılabilmesi uygulamayı rakiplerden ayıran bir diğer özellik olarak öne çıkıyor.

Mashable‘a konuşan Hurley, kullanıcıların yakında önceden kaydettikleri videoları da sisteme yüklemelerine izin verileceğini söylüyor.

Kaynak: Mashable ve Adland

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.