YouTube boykotunun sisli yüzü

MediaRadar'ın araştırması, markaların YouTube'u tam anlamıyla boykot etmediklerini iddia ediyor.

09.05.2017 - 16:08 | Sencer Uçar

YouTube boykotunun sisli yüzü

Mart ayında reklamların YouTube’daki uygunsuz videolarda gösterildiğinin anlaşılması üzerine işler bir hayli karışmış; Starbucks, Dish, AT&T, Pepsi, GM, Verizon, Johnson & Johnson ve Walmart tarafından marka güvenliği endişesi nedeniyle Google ve YouTube’un boykot edileceği açıklanmıştı.

Reklam satış teknolojisi platformu MediaRadar tarafından yapılan araştırma ise YouTube boykotu konusunda kafaları karıştırıyor. Araştırmaya göre, YouTube’da yer alan reklamları takip edildiğinde, markaların söz konusu boykota iddia edilenden daha az katıldıkları gerçeği ortaya çıkıyor.

Araştırmanın sonuçların şu şekilde:

YouTube boykotu kapsamında sekiz büyük marka; Starbucks, Dish, Pepsi, GM, AT&T, Verizon, Johnson & Johnson ve Walmart’ın adları basında sıkça yer almıştı.

Starbucks, Dish, AT&T ve Pepsi, nisan ayında reklamlarını aniden durdurdu. Fakat GM, Verizon, Johnson & Johnson ve Walmart, reklamlarını uygunsuz içerik riskinin neredeyse sıfır olduğu YouTube ana sayfasına taşıma yoluna gittiler ve boykota tam anlamıyla katılmadılar. Walmart ve J&J ise Nisan ayı süresince reklamlarına çeşitli kanallarda devam etti. Söz konusu kanallar ise YouTube’un üst düzey reklam programı Google Preferred’de yer alıyordu.

Öte yandan, araştırmada Nisan ayı içerisinde Google Preferred kanallarında reklamveren sayısının yüzde 5 azaldığı da belirtiliyor.

Kaynak: Resources.mediaradar.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.