MediaCat

Yılın en iyi marka amacı iletişimleri

Ellerini taşın altına koyarak daha iyi bir dünya için harekete geçen markaların 2022’de öne çıkan 5 işi sizlerle.

Yılın en iyi marka amacı iletişimleri

İklim krizinden toplumsal cinsiyet eşitliğine pek çok alanda mücadele ederken, toplumun yeni etik aktörleri olan markalar, ellerini taşın altına koyarak daha iyi bir dünya için harekete geçiyor. Bu çabalarıyla sıyrılan beş işe bakalım.

#TemizkenGüzel Çevre Günü

Marka: Cif
Ajans: Zon Project Management

Temiz evlerin, baktıkça iyi gelen temiz şehirlerin bireyler üzerindeki pozitif etkisinden yola çıkan Cif, 2020 senesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kızılay ile bir işbirliğine imza atmıştı. Saatte 25 bin litre suyu filtreleyen 20 adet çöpkaparı İstanbul Boğazı’nın farklı noktalarına yerleştiren Cif, aynı zamanda Türkiye’nin ilk geri dönüştürülmüş ve doğa dostu malzemelerden yararlanılmış Cif Kadıköy Parkı’nı hizmete sundu. Eminönü ve Karaköy yaya altgeçitlerinin ise yenilenmesine önayak oldu. Bugüne kadar İstanbul Boğazı’na yerleştirdiği 27 çöpkaparla 30 tonu aşkın atık toplayan marka, Dünya Çevre Günü’nde Kadıköy sahiline dev bir pencere kurarak çöpkaparları bir açıkhava mecrasına dönüştürdü ve lazer ışıklarla çarpıcı bir deneyim yarattı. Cif ve ajansı dikkatleri üzerine çekerek Brand Experience Büyük Ödülü’nü kucakladı ve aynı zamanda Curious Felis’te Amacının Peşinde Koşanlar – Çevresel Fayda kategorisinde Altın ödülü de evine götürdü.

Bosch x Masumlar Apartmanı

Marka: Bosch Ev Aletleri
Ajans: Circus

Evdeki çoğu işin kadınların üzerine yıkılması içgörüsünden yola çıkan Bosch, Türkiye’nin en çok izlenen dizilerinden Masumlar Apartmanı’nda yaptığı bir senaryo değişikliğiyle “ev işi ikimizin işi” mottosunu izleyicilerin hayatına entegre etme amacını benimsedi. Orijinal senaryo akışında dizi karakterlerinden Esat ve Gülben evlenecek ve Esat “iç güveysi” olarak Gülben’in aile evine taşınacakken, markanın yaptığı senaryo entegrasyonuyla çift, Bosch mutfağının olduğu yeni bir eve taşındı ve Esat da evin işlerini ana sorumluluk olarak üstüne alarak “ev işi ikimizin işi” mesajına vurgu yaptı. 8 Mart’ta yönetmenin mesajıyla ekipteki 87 kadın ön jenerikte yer aldı ve diziyi izleyenler arasında marka skoru birinci sıraya yükseldi. Bir dizi jeneriği ilk kez advertorial’a dönüştürüldü. Marka ve ajansı 8 Felis’in ve Entertainment Felis Büyük Ödülü’nün sahibi oldu.

Arı Alfabesi

Marka: Balparmak
Ajans: Lokal İstanbul

Geçtiğimiz yıllarda Arılar Varsa Yarınlar Var diyerek, arıların dünyanın geleceğindeki önemine vurgu yapan Balparmak bu misyonunu taşımaya devam ediyor. Dünya üzerindeki 3 milyon arı kolonisinde yer alan 2 trilyon arının düzen içerisinde yaşamasının sırrını araştırmaya koyulan Lokal İstanbul, arıların sırrını öğrenmek için kovanlara özel kameralar yerleştirdi. Ajans, arı dansı teriminin peşine düşerek arıların dilini incelemeye başladı ve birçok arı dansı görüntüsünü inceleyerek, bu hareketleri stilize eden sembollerle her şeyin yazılabileceği bir alfabe oluşturuldu. Markanın kurumsal materyalleri arı alfabesiyle güncellendi ve arı dansı dilini öğreten içerikler üretilerek tüketicilerle buluşturuldu. Ajans ve marka Digital & Mobile Felis ve Integrated Felis bölümlerinden iki Felis’i evine götürmeye hak kazandı.

Benim Mirasım Su

Marka: Reckitt / Finish
Ajans: Havas Turkey

Uzun süredir iklim krizi ve sorumsuz su tüketimiyle ilgili farkındalık yaratmak için çalışmalarını sürdüren Finish, yakın zamanda Tuz Gölü’nde yaşanan toplu flamingo -bir diğer adıyla allı turna- ölümlerine dikkat çekerek susuzluğun bizi getirdiği acımasız noktayı bir kez daha gözler önüne serdi ve bireyleri, tasarrufun kaçınılmazlığı konusunda uyarmayı amaçladı. Genç nesillere bu bilinci aktarmayı hedefleyen Havas Turkey, geleceğe bırakabileceğimiz en iyi miras su diyerek markanın su elçisi Kıvanç Tatlıtuğ ile oğlunu 2030’da Tuz Gölü’nde resmeden bir film yayınladı ve bir allı turnanın bir gölü kurtarmaya çalıştığı bir masal kitabı hazırladı. İlk haftada hedef kitlenin yüzde 60’ına erişen kampanya, markası ve ajansına Integrated Felis ve Social Responsibility & Sustainability Felis bölümlerinden de birer Felis kazandırdı.

İyi-Ge

Marka: Arçelik
Ajans: Havas İstanbul

Sürdürülebilir enerji üzerine ürünler geliştiren ve yıllardır iletişim yapan Arçelik, “dünya bizim evimiz” diyerek bir yeniliğe imza atmış ve İyi-Ge departmanını kurmuştu. Her yıl sorumlu üretim ve sorumlu tüketim temelli iki projeyi hayata geçirmeyi amaçlayan İyi-Ge projesiyle “Yeniliği Aşkla Tasarlar” olan sloganını “İyiliği Aşkla Tasarlar” olarak değiştiren marka, aynı zamanda Türkiye’de ilk kez Leed Platinium Sertifikalı İklim Dostu bir mağazanın açılışını gerçekleştirdi. Biyo-kompozit materyallerle üretilen Koza Serisi’ni de tanıtan marka ve ajansı İyi-Ge ile Social Responsibility & Sustainability Felis bölümünde Sürdürülebilir Enerji Politikaları ve Döngüsel Ekonomi kategorilerinde ile Yaratıcı Marka Amajı Stratejileri’nden birer adet Felis kucakladı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.