Yeni normalde spor endüstrisi

MediaCat Live'ın dokuzuncu buluşmasının odak noktası spor endüstrisiydi.

17.06.2020 - 09:58 | MediaCat

MediaCat Live’ın dokuzuncu buluşmasında COVID-19 pandemisinin spor endüstrisi üzerindeki etkileri değerlendirildi. “COVID-19’un spor ve spor odaklı pazarlama iletişimine etkileri” başlıklı panelin moderatörlüğünü Sportsnet Group Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gülüm üstlenirken panelistler TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu, Milli Tenisçi İpek Soylu, Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur, Fenerbahçe SK & Milli Voleybolcu Naz Aydemir Akyol, P&G Türkiye & Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken’di.

Panelistler spor dünyasının yeni normale uyum sürecine dair görüşlerini paylaşırken Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur ve P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu MediaCat Live’da iki önemli duyuruda bulundu. Onur, bu yılki İstanbul Maratonu kapsamında Boğaziçi Köprüsü’nde koşacak kişi sayısını 4 binle sınırlı tutmayı planladıklarını ancak katılımcıların farklı fiziki yerlerde aynı anda koşabilmelerini de sağlayacakları bir kurgu üzerinde çalıştıklarını paylaştı. Turnaoğlu ise, P&G olarak yeni bir spor dalına ana sponsor olduklarını ve yakın zamanda açıklayacaklarını duyurdu.

Konferanstan çıktılar şöyle:

  • Aşı bulunana kadar virüsle yaşamaya alışacağız. Ancak bundan önceki üç ay gibi bir ekonomik süreç olacağı öngörülmüyor. Yeni normalin başlayacağı, spor aktivitelerinin yaşanacağı bir dönem başlıyor.
  • Beş büyük trendden bahsetmek mümkün: sağlık ve hijyen ihtiyacında artış, dijital medya tüketimi ve alışverişte artış, markaların topluma daha çok katkı sağlayacak projelerini çoğaltma yönünde beklenti, umut ve gülmeye olan ihtiyaç, ekonomi ve gelir durumlarıyla artan endişe durumu. Spor da burada kişinin daha pozitif ve umutlu olmasını sağlaması yönüyle büyük bir role sahip. O nedenle spor yatırımları bu ana trendlere uygun görünüyor. Bu doğrultuda spor kulüplerine olduğu kadar sporculara da destek olunması oldukça önemli.
  • Pandemi süreci sporun insan hayatına katkısını bir kez daha gösterdi. Spor insan hayatında vazgeçilmez bir tutku ve gördük ki bu, mobilden de sürebiliyormuş. Dolayısıyla spor konusuna ilginin artacağı öngörülüyor.
  • Bu yılki İstanbul Maratonu’nda köprü üzerindeki koşucuların sayısını 4 bine düşürme kararı alındı. Ancak koşuya gönül verenlerin farklı fiziki yerlerde ama aynı anda koşabilmelerini sağlayacak bir kurgu üzerinde de çalışılıyor.
  • Sporcuların Temmuz 2020’de antrenmanlara dönmeleri bekleniyor. Bu da sporcuların fizikselden ziyade mental olarak da zorlanacakları durumların yaşanacağını gösteriyor.
  • İstanbul Spor tarafından yaz okulları için -temassız ve açıkhavada 9 ila 10 bin çocuğun spor yapabilmesini sağlayacak- farklı ve yeni formatlar hazırlandı.
  • Maddi sıkıntılar devam ettikçe dünyanın her yerinde sporcular arasında eşitsizlik doğacak. O nedenle büyük turnuvalarla birlikte küçük turnuvaların da gerçekleşmesi sağlanmalı.
  • Önümüzdeki dönemde spor müsabakalarının ilgi çekici şekilde seyirciye sunulması gerekiyor. Daha fazla seyircinin televizyonda yayınlanan müsabakaları izlemesi için farklı pazarlama enstrümanlarına ihtiyaç var. Bu, spora yatırım yapmaya devam edecek markalar için de heyecan yaratacak düzeyde olmalı.
  • Buenos Aires, Arjantin; Hamburg, Almanya; Lillehammer, Norveç; Liverpool,İngiltere; Ljubljana, Slovenya; Richmond ve Britanya Kolombiyası, Kanada dünyanın ilk aktif şehirleri. İstanbul için de başvuru süreci başlatıldı, aday konumunda.
  • COVID-19 her şeyi tahrip etti ama spor yılı 2020, 2021’de de devam ediyor. Zira 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası ve Tokyo 2020 gelecek yıllarda aynı adla oynanacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.