Yeni Felis’in ilk şampiyonları

MediaCat Felis 2013 Ödülleri Çırağan Sarayı’ndaki törenle sahiplerini buldu.

13.11.2013 - 09:36 | MediaCat

2012’de olduğu gibi bu sene de Simge Fıstıkoğlu’nun sunduğu tören, Felis 2013 Medya Jüri Başkanı Avni Kiğılı’nın konuşmasıyla başladı. Dijital Jüri Başkanı Yüce Zerey, Yaratıcılık Jüri Başkanı Serdar Erener ve MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan’ın da konuştuğu açılış kısmında Özkan, bu seneki yarışmaya 1000’in üzerinde projenin başvurduğunu, medya ve dijital bölümlerde toplam 269 projenin kısa listeye kaldığını kaydetti.

Bu yıl ilk kez Felis kapsamına alınan yaratıcılık bölümünde ise sektörün ezberini bozan bir yöntem izlendi.

Ölçülmüş etkiye dayalı değerlendirme

Bu yıl Felis’teki en önemli değişikliklerden biri değerlendirme süreci. Buna göre Felis’in ‘Yaratıcılık’ kategorisinde klasik reklam yarışmalarında uygulanan tek başına sübjektif jüri değerlendirmesi yerine, ‘ölçülmüş etki’yi esas alan yeni bir değerlendirme yöntemine başvuruldu. Bu çerçevede Ipsos tarafından yıl boyunca üretilen Adwatch verileri ve özellikle ThinkNeuro tarafından EEG yöntemiyle gerçekleştirilen nöro-testlerin skorları esas alındı.

Bu özgün yöntem çerçevesinde, Yaratıcılık ana kategorisi altında yer alan Film kategorisi için öncelikle, Ipsos tarafından yürütülen, en çok hatırlanan ve beğenilen reklamları her hafta düzenli olarak ölçen Adwatch araştırmasının verilerinden faydalanıldı.

Bu aşamadan sonra yarışan tüm işler, ThinkNeuro tarafından EEG tekniğiyle teste tabi tutuldu, böylece her bir reklam filminin nöroskorları belirlendi. Buna göre 6,5 ve üzeri skor elde eden işler arasından en yüksek skor elde edenler kategorilerinde birinci oldular.

Felis’in üç ana kategorisinde kazananların tam listesi için tıklayın. (PDF: 226 KB)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.