MediaCat

Yeni alkol yasası reklam sektörüne nasıl yansıyacak?

Teklif, TBMM’de kabul edildi.

Yeni alkol yasası reklam sektörüne nasıl yansıyacak?

TBMM gündemine dün taşınan, alkol ile ilgili düzenlemeleri de içeren bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi, genel kurulda kabul edildi.

Değişiklikle birlikte, alkollü içkilerin reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı hiçbir şekilde yapılamayacak. Ayrıca, bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendiren veya teşvik eden kampanya, promosyon ve etkinlik de yapılamayacak. Bununla birlikte, alkollü içkilerin uluslararası düzeyde tanıtımına yönelik ihtisas fuarları düzenlenebilecek.

Değişiklik sponsorluk faaliyetlerinin de önüne geçiyor. Alkollü içkileri üreten, ithal eden ve pazarlayanlar, şekline, türüne bakılmaksızın, hiçbir etkinliğe ürünlerinin marka, amblem ya da işaretlerini kullanarak destek olamayacak. Fakat, açık alkollü içki satışı yapmaya ilişkin izin belgesi olan işletmelerde servis amaçlı materyallerde marka, amblem ve logo kullanılabilecek.

Ambalajlar da değişiklikten nasibini aldı

Türkiye’de üretilen veya ithal edilen alkollü içkilerin ambalajları üzerine, alkol ürünlerinin zararlarını belirten Türkçe yazılı uyarılar veya mesajlar konulacak. Uyarı mesajlarını taşımayan alkollü içkiler satılamayacak. Uyarı mesajlarının şekli, boyutu ve içeriği; Sağlık Bakanlığı’nın uygun görüşü alınarak Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunca belirlenecek.

Alkollü içkilerin marka, tanıtıcı ve ayırt edici hiçbir işareti, alkolsüz içki vb. ürünlerde; alkolsüz içki vb. ürünlerin marka, tanıtıcı ve ayırt edici hiçbir işareti de alkollü içkilerde kullanılamayacak. Ancak, ihraç amaçlı üretilenlerde bu hüküm uygulanmayacak.

İhraç amaçlı üretilenler hariç olmak üzere; alkollü içki kategorisindeki ürünlerin işlenmesi sonucunda elde edilen alkolsüz içkilerde; içeriğinde alkol kalmış içeceklerin ambalajları üzerine içerdiği alkol miktarı, alkol tamamen alınmış ise bu husus tüketiciler tarafından kolaylıkla okunabilecek şekilde yazılacak.

Ürün yerleştirmeye engel

Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkinin özendirici görüntülerine yer verilemeyecek. Ekranda sigarada olduğu gibi alkol görüntüleri de buzlandırılacak.

Alkollü içkileri üretenler, ithal edenler ve pazarlayanlar, teşvik, hediye, eşantiyon, promosyon veya bedelsiz olarak alkollü içki dağıtamayacak. Perakende ya da açık alkollü içki satışı yapılan işyerlerinin tabelaları da yürürlük tarihinden itibaren bir yıl içinde bu hükümlere uygun hale getirilecek.

Kaynak: NTV ve Radikal

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.