Yazının rengi hava kirliliği

Peru'da hava kirliliğine karşı inovatif bir açıkhava kampanyası.

08.12.2017 - 16:11 | Sencer Uçar

Yazının rengi hava kirliliği

Perulu doğalgaz şirketi Calidda, Peru’nun başkenti Lima’daki hava kirliliğini gözler önüne sermek için devreye inovatif bir billboard çalışmasını sokuyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Latin Amerika’nın en kirli havaya sahip ikinci şehri olan Lima’da hava kirliliğini azaltılması açısından önem teşkil eden doğalgaz kullanımının faydalarını vurgulamak isteyen Calidda için McCann Lima özel bir billboard tasarlıyor. Lima’da trafiğin en yoğun olduğu noktalardan birine yerleştirilen billboard’un üzerindeki özel mekanizma, atmosferdeki karbondioksit gazını topluyor ve mürekkep benzeri bir toza çeviriyor. İlk etapta boş bir tuval gibi duran billboard’un üzerinde 15 gün gibi kısa bir süre içerisinde, üzerinde “Nefes almak bana pahalıya patlıyor” yazısı beliriyor.

Kameralar ile kayıt altına alınan deney, Lima’nın sesi de eklenerek sosyal medya platformlarında paylaşılıyor. Hava kirliliğinin bıraktığı toz da basın kitine dahil edilerek basın mensuplarına ve influencer’lara dağıtılıyor. Toplum da böylelikle fosil yakıtların yol açtığı hava kirliliği konusunda bilinçlendirilmiş oluyor.

Kaynak: Creativity Online