Yaşayan ölülerin çekici endüstrisi

MediaCat, genç kuşağın yoğun ilgi gösterdiği zombi ve vampir hikâyeleri etrafında oluşan endüstriyi kapağına taşıdı.

03.09.2014 - 11:46 | MediaCat

Yaşayan ölüler geri döndü. Üstelik eskisinden daha büyük bir endüstriyle. Popüler kültüre görkemli bir çıkartma yapan vampir ve zombiler büyük ekrandan küçük ekrana, video oyunlarından roman sayfalarına kadar her tarafımızı kuşatmış durumda. Günümüzde türe yapılan yatırım “niş”ten öte bir kitlede hatırı sayılır derecede karşılık buluyor. Peki ama neden?

Yaşam kalitesini yükselten markalar
Yaşam koşullarımız değişiyor, beklentilerimiz çeşitleniyor. 21’inci yüzyılın ajandası kabarık insanı yaşam kalitesini artırmak, kendisini güvende hissetmek ve hayatını kolaylaştırmak için inovatif sağlık çözümlerine ihtiyaç duyuyor. Yaşam kalitesini sağlıklı yaşam kültürünün merkezine yerleştiren tüketiciler sayesinde OTC ürünlerinin kullanım sıklığı ve gördüğü rağbet artıyor.

10 jenerik marka hikayesi
Kimi kategoriyi sıfırdan yaratmış kimi ise halihazırda var olan kategoriyi Türkiye’ye getirmiş. Ortak özellikleriyse kategorideki ürünlere isimlerini vermeleri. Türkiye’de kategorisinin lideri 10 jenerik markanın hikâyesi, MediaCat’in Eylül sayısında.

Celebrity Güven Endeksi
23 Haziran – 20 Temmuz tarih aralığında gerçekleştirilen Celebrity Güven Endeksi’nde zirve Kenan İmirzalıoğlu’nun. İmirzalıoğlu yedi sıra birden yükselerek sezon sonunun gelmesiyle ekranlardan uzaklaşarak endeksteki yerini kaybeden Acun Ilıcalı’nın yerini alıyor.

Felis Jüri Başkanları MediaCat’e konuştu:

Felis Medya Bölümü Jüri Başkanı
Tankut Turnaoğlu
‘Reklamveren ajansını cesaretlendirmeli’
Felis Yaratıcılık Bölümü Jüri Başkanı
İlkay Gürpınar
‘İmrendiren işler peşindeyiz’
Felis Halkla İlişkiler Bölümü Jüri Başkanı
Necla Zarakol
‘Markaların konuşma dönemi bitti’
Felis Dijital Bölüm Jüri Başkanı
Enis Orhun
‘Reklamcılığın iyilikle alakası yok’

Eylül ayı söyleşileri

Jason Silva
‘Evrim kendi evrilebilirliğini fark etti’

Bu yıl Brand Week Istanbul’un heyecanla beklenen konuşmacıları arasında yer alan National Geographic’in Zihin Oyunları’ndan tanıdığımız Jason Silva ile konuştuk. 32 yaşındaki televizyoncu bildiğimiz ya da bildiğimizi sandığımız kavramları yeniden tanımlıyor: “Evrim uyandı, evrim kendi evrilebilirliğini fark etti.”

David Aaker
‘Büyümek isteyen kategori yaratsın’

David Aaker, markalar için büyüme ve yaratıcılığın yolunun kategorileri yeniden tanımlamaktan geçtiğini söylüyor. Tüketicilere, rakipleri dezavantajlı duruma düşürecek teklifler sunan markaların yaratıcı markalar olduğunu belirten Aaker, bu markaları “alakalı” markalar olarak tanımlıyor.

Uğurcan Ataoğlu, Elif Şafak’la konuştu

“Daha önce kimseyle röportaj yapmadım ama bir kişiyle yapma hakkım olsaydı bu kişinin kesinlikle Elif Şafak olmasını isterdim. İşin garip tarafı ona sormak istediğim bir sorum da yok. “Her şeyi bilmesem de hissediyorum” demek geliyor içimden. Zaten bu “harfsiz, kelimesiz ve sessiz” bir konuşma oldu. Yüz yüze değil kalp kalbe.”

Ezgi Başaran
‘Netameli konular hâlâ Radikal’de’

“Radikal, Doğan Medya Grubu’nun kendi yarattığı tek marka” diyor Ezgi Başaran, “bu yüzden, harcanabilir olduğunu düşünmüyorum.” Gazetenin yayın koordinatörü Başaran’la kağıdın sosyolojik tansiyonunu dijitale aktarmanın olanaklarını ve Radikal vakasının yakın geçmişini konuştuk.

Lize Karaboğa
Saatchi&Saatchi İstanbul açıldı

Publicis Groupe’un en üst seviyesinde alınan kararla ülkemizde de bir network olarak yapılanmasına karar verilen Saatchi&Saatchi, Türkiye’de. Saatchi&Saatchi’nin Türkiye operasyonlarını yönetecek olan CEO Lize Karaboğa kararın detaylarını ve global yapıda nasıl karşılandığını MediaCat’e anlattı.

Şebnem Aşkın
‘Dizi transferine son verdik’

Şebnem Aşkın Fox International Productions’ta başkan yardımcısıyken Ocak ayında Fox Türkiye’de İçerikten Sorumlu Genel Yayın Yönetmeni olarak göreve başladı. Uzun yıllar Los Angeles’ta film endüstrisinde çalışan Aşkın’ı Türkiye’de en çok şaşırtan şeylerden biri karakterlerin arasındaki aşırılıklar.

Murat Uzun
‘Cemaatin değil herkesin kanalıyız’

Yeni yayın dönemini konuşmak üzere bir araya geldiğimiz Kanaltürk Genel Müdürü Murat Uzun’la içeriğin yanı sıra özellikle son dönemde sıklıkla gündeme gelen “cemaat kanalı” algısını da konuştuk.

‘Yeni orta sınıflar sistem karşıtı’
Sosyolog Erdem Yörük’e göre, geleneksel orta sınıflardan pek çok açıdan farklılaşan bir sosyolojik katman yeni orta sınıflar. Birçok çelişkiyi içinde barındıran bu grup hem sosyo-ekonomik paradigmanın nimetlerinden faydalanıyor hem de sistem karşıtı bir duruş sergiliyor. Ayrıntıları Erdem Yörük’ten dinledik.

Bebelere balon büyüklere Tenga
Japonya’da hayat bulan ve birbirinden değişik tasarımlarıyla bugün 42 ülkede faaliyet gösteren yetişkin oyuncakları markası Tenga, Burak Kaya ve Fırat Cankat’ın aldıkları cesur bir kararla 2011’den bu yana Türkiye’de. Portföyüne yeni ürünler ekleyen marka Türkiye’de yetişkin oyuncakları pazarını büyütmeyi hedefliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.