2014’ün ilk 6 ayında Türkiye açıkhava reklam yatırımları

Türkiye Açıkhava Yatırımları Raporu, her yıl 6 ayda bir Ernst & Young Denetim ve Danışmanlık şirketi tarafından hazırlanıyor.

03.09.2014 - 10:45 | MediaCat

Açıkhava Reklamcıları Vakfı ARVAK, raketten büyük boyutlu reklam alanlarına, indoor reklamlardan dijital ekranlara tüm açıkhava segmentlerini kapsayan, açıkhava mecrasına yapılan  toplam yatırımların belirlenmesi için bir rapor hazırlatıyor. İlk kez 2013 yılında yayınlanan Türkiye Açıkhava Yatırımları Raporu, her yıl 6 ayda bir Ernst & Young Denetim ve Danışmanlık şirketi tarafından hazırlanıyor .

Açıkhava şirketlerinin cirolarının gizliliğinin korunması kaydı ile yapılan çalışmanın 2014 yılının ilk 6 aylık dönemini kapsayan araştırma  geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Ernst& Young’ın hazırladığı açıkhava sektöründe faaliyet gösteren önde gelen 19 markanın cirolarını bildirerek katıldığı Türkiye Açıkhava Reklam Yatırımları raporuna göre; açıkhava mecrasının 2014 ilk 6 aylık  toplam cirosunun 299.500.000 TL olduğu hesaplandı.

2014 yılının ilk 6 ayında  Türkiye açıkhava mecrasında yeni ve gelişen bir segment olan dijital açıkhava ve ekranlarda yapılan reklam yatırımlarının toplamı 20.700.000 TL’yi buldu. Bu rakam açıkhava toplam yatırımlarının içinde dijital açıkhavanın payının yüzde 7 olduğunu gösteriyor.

Yine 2014 raporunda yer alan bildirimlere göre yurtdışında Giantposter diye tanımlanan büyük alan (duvar, parapet, cam yüzey, giantboard  vb) reklam yatırımları, 2014 yılının ilk 6 ayında  21.550.000 TL oldu. Bu rakam toplam açıkhava reklam yatırımlarının yüzde 7.2’sini oluşturuyor.

Raporun sonuçlarına bakıldığında; 2014 yılının ilk yarısında Türkiye açıkhava mecrasına yapılan yatırımlarda kayda değer bir değişim olmadığı görülüyor.

2014 yılı sonunda hazırlanacak Türkiye Açıkhava Reklam Yatırımları raporunda, 2013 ile 2014 yılları arasında kıyaslama yapılabilecek ve hem genel ve hem de segment cirolarındaki değişimi net biçimde görebilme olanağı olacak.

Açıkhava etkili, yaratıcılığa sonsuz açık ve satış noktasına en yakın mecra olarak sürekli kendini geliştiren, yeni uygulamalarla farklı hedef kitlelere ulaşan,dünyada ve Türkiye’de sürekli büyüyen bir mecra. Mayıs 2014’te lansmanı yapılan İZLE Açıkhava Erişim ve Frekans Araştırmasının yılsonuna kadar devreye girmesi ile Türkiye açıkhava mecrası, dünyada belli başlı ülkelerdeki gibi ölçümlenebiliyor olacak. Açıkhavanın medya planlamalarında somut verilerle yer alması, açıkhava mecrasında yapılan kampanyaların  geri dönüşünün hesaplanması, diğer ülkelerdeki örneklerde görüldüğü gibi, açıkhavanın toplam reklam yatırımlarından daha fazla pay alarak  büyümesine olanak  sağlıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.