Yaş sınırı otuzunda, çaresi kadınlarda

Evlilik baskısını yeniden düşünme zamanı.

23.06.2017 - 11:43 | Sencer Uçar

Yaş sınırı otuzunda, çaresi kadınlarda

Toplum tarafından kadınlara uygulanan en yoğun baskılardan biri şüphesiz evlilik üzerine. Belirli bir yaşı geçen her kadın, evlenmesi yönündeki baskıyı ensesinde hissederek devam etmek zorunda kalıyor hayata. Buna bağlı olarak da genç kadınlar sanki bir son kullanma tarihleri varmış gibi bir hisse kapılabiliyorlar.

Bu baskı hali Asyalı kadınlar açısından da farklı değil.  Procter & Gamble’ın cilt bakım markası SK-II, Çinli, Japon ve Güney Koreli bekar kadınların maruz kaldığı otuz yaşını doldurmadan evlenme baskısını, son kullanma tarihi etrafında kurguladığı bir reklam filmi ile ele alıyor.

Filmde, el bileklerinde otuz yılı kapsayan bir son kullanma tarihi dövmesi ile dünyaya gelen üç kadının karşılaştığı zorluklar ele alınıyor. Bileklerindeki son kullanma tarihinin evlilik için son fırsat sınırını temsil ettiği kadınlar, toplumun kendilerine uyguladığı otuz yaşını doldurmadan evlenmelerine yönelik baskıya göğüs germeye çalışıyor. Dövmelerini, dolayısıyla da evlilik baskısını çocukluk döneminden yetişkinliğe “görünmez” kılmak için uğraşan kadınlar, dış ses tarafından kaderin düşünceler aracılığı ile değiştirilmesinin mümkün olup olmadığının sorgulanması ile birlikte dövmelerinin silindiğine tanık oluyor.

Hemen ardından da markanın mesajı beliriyor: “Sen, yaşından daha fazlasısın. Başkalarının sana son kullanma tarihi atfetmesine müsaade etme.”.

Kaynak: Creativity Online

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.