MediaCat

“YANINDAYIZ” kuruldu

YANINDAYIZ Derneği, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ve cinsiyete dayalı ayırımcılığa neden olan her türlü engel ve önyargıyla mücadele etmeyi amaçlıyor.

“YANINDAYIZ” kuruldu

Kurucu başkanı ve danışma kurulu kadınlardan, kurucu üyelerinin tamamıysa erkeklerden oluşan; bu anlamda dünyadaki sayılı sivil toplum kuruluşlarından biri ve Türkiye için de bir ilk olan YANINDAYIZ Derneği , bugün gerçekleştirilen basın toplantısıyla tanıtıldı. Mart 2017’de toplanıp Temmuz 2017’de alınan dernekleşme kararının ardından Mayıs 2018 itibarıyla resmi olarak kurulan YANINDAYIZ Derneği, “evrensel insan hakları anlayışıyla Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için zihniyet ve davranış değişikliği yaratmayı” hedefliyor.

YANINDAYIZ, Türkiye’de tam toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanması amacıyla erkeklerle birlikte erkekleri hedef alan çalışmalar yaparak toplumsal cinsiyet eşitliğindeki dönüşümü hızlandırmayı hedefliyor. Derneğin başkanlığını toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusu Nur Ger yürütürken kurucu üyeleri arasında Agah Uğur, Ahmet Dördüncü, Ahmet Ümit, Arda Batu, Ata Selçuk, Bekir Ağırdır, Bernard Arkas, Burhan Karaçam, Bülent Gürcan, Cevdet Mercan, Cüneyt Yavuz, Doç. Dr. Can Ger, Dr. Alper Hasanoğlu, Dr. Bahadır Kaleağası, Dr. Bülent Atuk, Dr. Erkan Tozluyurt, Dr. Güven Sak, Ferhat Boratav, Gökhan Öğüt, Gönenç Gürkaynak, Görgün Taner, Hakan Güldağ, Laki Vingas, Mehmet Nane, Mert Fırat, Murat Yeşildere, Murat Yetkin, Necati Özkan, Okan Yılmazer, Prof. Dr. Bülent Bayraktar, Sami Kariyo, Selçuk Pehlivanoğlu, Sinan Altun, Soli Özel, Şükrü Ünlütürk, Tamer Saka, Tolga Egemen, Uğur Gürses, Yekta Kopan, Yetik Kadri Mert yer alıyor.

Dernek bünyesinde toplumsal cinsiyet eşitliği için çalışmış, öncü kadınlardan oluşan bir danışma kurulu da yer alıyor. YANINDAYIZ Danışma Kurulu, Canan Güllü, Emel Armutçu, Fatma Çiğdem Aydın, Leyla Navaro, Meral Tamer, Müjgan Suver, Nazan Moroğlu, Sanem Oktar, Şule Yüksel, Tijen Mergen, Ümit Boyner’den oluşuyor.

"YANINDAYIZ" kuruldu

Dernek, öncelikli hedeflerini şöyle sıralıyor:

  • Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığın artırılması
  • Kadına karşı şiddetle mücadele
  • Karar alma süreçlerine kadınların katılımının artırılması
  • İş hayatında daha çok kadının yer alması
  • Eğitimde cinsiyet ve fırsat eşitliğinin sağlanması
  • Ev emeğinde ortaklık

YANINDAYIZ Derneği Başkanı Nur Ger ise toplumsal cinsiyet eşitliğini erkeklerin kadınlarla yan yana savunması gerektiğini söyleyerek derneğin kuruluş hikâyesi ve hedeflerini şöyle anlattı:

"YANINDAYIZ" kuruldu“YANINDAYIZ, toplumsal cinsiyet eşitliği savunusu yapmak üzere yola çıkan ve çoğunluğu erkeklerden oluşan ilk sivil toplum kuruluşu. Hedef kitlesi erkekler. Temel amacı, özellikle erkeklerde zihniyet ve davranış değişimini yaratmak olacak. Peki, neden böyle bir girişimi başlattık ve neden erkek ağırlıklı bir sivil toplum kuruluşu öngördük? Çünkü meseleyi, onu yaratan erkekler olmadan çözmek mümkün değil. Ailede, ekonomide ve toplumda karar vericilerin, yasa koyucuların ağırlıklı erkekler olmasından dolayı değişimin erkeklerden başlamasının şart olduğunu düşünüyoruz. YANINDAYIZ Derneği, erkekleri hedef alarak, erkeklerle birlikte; başta kadına yönelik şiddetin sonlanması olmak üzere, eğitim, sağlık, çalışma hayatı, ev emeğinde ortaklık gibi hayatın tüm alanlarında tam eşitliğin sağlanması için farkındalığı artırmaya yönelik çalışacaktır.”

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.