Yahoo reklam politikasını değiştiriyor

Ünlü arama motorlarından Yahoo, reklam politikasını değiştirip, kaybettiği kullanıcılarını geri kazanmayı hedefliyor

11.12.2009 - 00:00 | MediaCat

Ünlü arama motorlarından Yahoo, reklam politikasını değiştirip, kaybettiği kullanıcılarını geri kazanmayı hedefliyor. Kullanıcılar her ne kadar sevmese de web sitelerinde bulunan reklamlar, bu sayfaların yaşaması için en büyük gelir kaynağı. Ancak reklam bolluğu bazen, siteler için kötü sonuçlara neden oluyor. Beğenmediği reklam yüzünden sitelere girmeyen ve bir süre ziyaret etmediği için bu adresleri rutininden çıkartan çok fazla kullanıcı var. Yahoo yaptığı araştırmanın sonucunda, kaybettiği müşterileri geri kazanmak için ilginç bir yöntem deneyecek.

Site, artık hangi reklamları görmek istediğinizi size soruyor. Yaptığınız test sonucunu çerezlere kaydedecek olan firma, bundan sonra Yahoo’yu gezdiğinizde istemediğiniz tarzdaki hiçbir reklamı size göstermeyecek.
 
İstemediğiniz reklamları artık görmeyeceksiniz. Ancak bu işin bir de ticari yanı var. Bu şekilde firma her ne kadar kullanıcılarını düşünüyor gibi davransa da, aslında gerçek amaçları biraz daha farklı bir reklam stratejisi denemek. Sayfada dolaşırken, sadece ilgi alanlarınıza ait reklamları göreceğiniz için, Yahoo’ya banner veren firmalar daha gelişmiş bir doğrudan satış yöntemi kullanmış olacak. Projenin sonraki adımlarında ise Google’ın uygulamasına benzer bir çerez devreye girecek.

Bu şekilde, diğer sitelerde gezdiğiniz konular ve tıkladığınız reklamları Yahoo daha rahat inceleme şansına sahip olacak. Veri Madenciliği’nin bir çeşidi olan bu sistem sayesinde, internetten satışın artırılması bekleniyor.

 

Kaynak: shiftdelete.net

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.