MediaCat

xAI 6 milyar dolar yatırım aldı

Elon Musk’ın yapay zekâ girişimi, yeni finansman turunda 6 milyar dolar yatırım topladı.

Elon Musk’ın yapay zekâ girişimi xAI; OpenAI, Microsoft ve Alphabet gibi rakipleriyle rekabette elini güçlendirmek için sermaye artırımına gitti. B serisi yatırım turunda 6 milyar dolar fon toplayan girişimin yatırımcıları arasında Valor Equity Partners, Vy Capital, Andreessen Horowitz, Sequoia Capital, Fidelity, Prince Alwaleed Bin Talal ve Kingdom Holding yer aldı.

xAI, yayınladığı yeni blog yazısında finansman turundan elde edilen fonları ilk ürün grubunu pazara sunmak, altyapısını geliştirmek ve Ar-Ge süreçlerini hızlandırmak için kullanmayı planladığını söyledi. Şirketin Grok’u X dışındaki kullanıcılara tanıtmak için ortaklık arayışına girmesi de beklentiler arasında.

Yeni destekçileri arasında PayPal ve Founders Fund’ın kurucularından Ken Howery de dahil olmak üzere Musk’ın yakın ilişkide olduğu kişilerin de bulunduğu şirket, “doğrucu” yapay zekâ sistemleri geliştirmeyi amaçladığını iddia ediyor. Ancak diğer yapay zekâlı chatbot’lar gibi, Grok’un X’teki haber özeti özelliğinin zaman zaman halüsinasyon gördüğü ve yanıltıcı bilgiler ürettiği de bildiriliyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.