Wikipedia’dan Türkiye’ye mesaj var

Wikipedia, Türkiye hasretini sosyal medya kampanyasına taşıdı.

06.03.2018 - 17:44 | Sencer Uçar

Wikipedia'dan Türkiye'ye mesaj var

Türkiye’den Wikipedia’ya erişim 29 Nisan 2017 tarihinde BTK tarafından engellenmişti. O tarihten günümüze de durumda herhangi bir değişiklik yaşanmadı. Wikipedia’ya ülkemizden erişim, hala mümkün değil.

Wikipedia ise söz konusu engelin son bulması adına farklı bir yönteme başvurarak, bir sosyal medya kampanyası başlattı. Facebook sayfasındaki profil fotoğrafında “We miss Turkey (Türkiye’yi özledik) yazısına yer veren Wikipedia, kampanyasına dair detayları da Facebook gönderisi ile paylaştı.

Gönderinin çevirisi şöyle:

“Uyandığınızda Wikipedia’ya erişemeseydiniz, ne yapardınız? Bu, yaklaşık 10 ay önce Türkiye’de yaşandı. Türkiye’deki 80 milyon insanın Wikipedia’yı okuması ve katkıda bulunması aniden engellendi. Türkiye gerçeklerini bir hafta süresince paylaşacak olmamızın nedeni de budur. Bize Türk kültürü hakkında öğrenmek istediğiniz ne varsa, #WeMissTurkey etiketi ile sorun. Gerçekleri hafta boyunca paylaşıyor olacağız. Türkiye’ye desteğinizi, hazırladığımız özel çerçevelerden birini profil fotoğrafınıza ekleyerek paylaşmayı da unutmayın.”

Wikipedia’nın başlattığı kampanya, Twitter’da da #WeMissTurkey etiketi ile yer alıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.