Weed: ‘Dijitalleştikçe globalleşirsiniz’

Son yılların değişmez Cannes Debate moderatörü WPP CEO’su Sir Martin Sorrell’in bu yılki konuğu Unilever’in yeni CMO’su Keith Weed idi...

25.06.2010 - 00:00 | MediaCat

Son yılların değişmez Cannes Debate moderatörü WPP CEO’su Sir Martin Sorrell’in bu yılki konuğu Unilever’in yeni CMO’su Keith Weed idi.

Weed “her iyi pazarlamacı tüketiciye yakın olmalıdır, çünkü pazarlamada biliyoruz ki tüketici öngörüsü her şeydir. Tüketiciye yakın oldukça, tüketici öngörüsünü daha iyi anlamanız mümkün olur. Dijital dünya tüketici öngörüsünü anlamada ve tüketici ile karşılıklı ilişkide sonsuz olanaklar sunuyor. Her geçen gün anlıyoruz ki ne kadar çok dijitalleşirseniz o kadar çok global oluyorsunuz, ne kadar çok globalleşirseniz o kadar  çok dijitalleşiyorsunuz.”

Martin Sorrell Weed’e “ ben bir marka inşasında televizyon ve gazete gibi geleneksel medyanın birebir iletişimde de promosyon yöntemlerinin yerini alan başka bir mecra olmadığını düşünüyorum. Siz de bir pazarlamacı ve dünyanın en büyük ikinci pazarlama bütçesini yöneten kişi olarak siz de benimle aynı düşünüyorsunuz değil mi?” şeklindeki sorusuna Weed şöyle cevap verdi: “Ben biraz farklı düşünüyorum. Hatta tersini düşünüyorum. Kalabalıklara ulaşmak için televizyona ihtiyacımız var, evet. Onların dikkatini çekmek için reklam filmlerine ihtiyacımız var. Ama onlarla karşılıklı bir ilişki kurmak için daha çok dijital medyaya ihtiyacımız var. Biz Unilever olarak dijital dünyanın ve inovasyonun gelişmesine liderlik yapacağız. Çünkü dijital dünya tüketicilerle doğrudan ve karşılıklı ilişki kurmanın en yeni ve etkili yolu.”

Disiplin yaratıcılık için büyük gereklilik

Reklam ajanslarında ve yaratıcı gruplarda disiplinin en büyük gereklilik olduğunu vurgulayan Weed Martin Sorrell’in “büyük ajanslarla çalışmak mı, yoksa küçük ajanslarla çalışmak mı sizin için daha kolay ve verimli?” şeklindeki sorusuna ise “Günün sonunda bizim için büyük fikir ve işin kalitesi önemli. Becerikli ve yetenekli insanları çalıştırmayı başaran her ajans ister büyük olsun, ister küçük bizim için değerlidir” şeklinde yanıt verdi.

Weed, Sorrell’in medyayla ilgili sorularını yanıtlarken “Biz Unilever olarak medyayı üç grupta değerlendiriyoruz:

1. Paid Media: 90’ın üzerinde pazarda, onlarca yıllık deneyimimizle bu alanda çok iyiyiz.
2. Own Media: Kendi şirketlerimize ve markalarımıza ait yayınlarımız ve web sitelerimizde içeriğimiz ne kadar iyi olursa o kadar iyiyiz.
3. Earn Media: Kontrol edemediğiniz, etmeye de çalışmadığınız, ancak etkilemeyi becerebildiğiniz bir medya. Pek çok kişi user generated contend diye tanımlıyor. Unilever önümüzdeki beş yıl boyunca bu alanda da yenilikçiliğe öncülük edecek.” dedi.

Unilever bu yıl Cannes Lions’ta yılın reklamvereni ödülünü yarın yapılacak kapanış töreninde alacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.