Türk gençleri başka bir ülkede yaşamak istiyor

Eğitişim Kariyer Enstitüsü tarafından yaptırılan “Gençler Ne Düşünüyor? ” konulu araştırma Türk gençliğinin...

24.06.2010 - 00:00 | MediaCat

Eğitişim Kariyer Enstitüsü tarafından yaptırılan “Gençler Ne Düşünüyor? ” konulu araştırma Türk gençliğinin İnternetsiz ve Google’sız bir hayat düşünemediğini ortaya çıkardı. Anketten çıkan çarpıcı başka bir sonuca göre, gençlerin yüzde 46’sı başka bir ülkede yaşamak istiyor. Youth Media’nın research departmanı tarafından yapılan araştırma aynı zamanda Türkiye’de yapılan en geniş katılımlı anket olma özelliği taşıyor. “Gençler Ne Düşünüyor?” araştırması için hazırlanan anketini 3 bin 35 genç yanıtladı. Bugüne kadar en geniş katılımlı anketi 2 bin 400 kişi yanıtlamıştı. 21-31 yaş arasındaki gençlerin katıldığı anket’i yanıtlayanların yüzde 58’i kadın, yüzde 42’si erkeklerden oluşuyor.

Yüzde 46 oranla ‘Başka bir ülkede yaşamak isterdim’ yanıtını veren gençlere bu ülkenin hangisi olduğunu sorulduğunda, ilk seçenek açık arayla ‘ABD’ oldu. İlk onda yer alan diğer ülkeler İngiltere, İtalya, İspanya, İsveç, Kanada, Fransa, Avustralya, Almanya ve Kanada olarak sıralandı. Bu liste de ABD’nin cazibesini koruduğunu ve hala hayalleri süsleyen bir ülke olduğunu gösteriyor. Son olarak, ‘Geleceğinize umutla bakabiliyor musunuz?’ sorusuna, gençlerin yüzde 76’sı “Evet” yanıtı verdi. Oldukça yüksek olan “evet “ yanıtı olumlu yorumlanıyor. Ancak, bu soruya ‘fikrim yok’ olarak yanıt verenlerin yüzde 13, ‘’Hayır’ diyenlerin de yüzde 11 olmaları dikkat çekici. Fikrim yok yanıtını verenlerin yüzde 13 gibi yüksek bir oranda olması da oldukça düşündürücü… 

Gençler girişimci olmak istiyor

Anket sonuçlarına göre, gençlerin gelecekte kariyer yapmayı düşündükleri alan sorulduğunda en cazip alanın yüzde 16 ile finans, yüzde 15 ile pazarlama ve yüzde 14 ile insan kaynakları olduğu görülüyor. Girişimciliğin yüzde 13 ile 4’üncü sırada olması artık Türk gençlerinin de kendi işlerini geliştirip yönetmek istediklerini vurgulayan önemli bir gösterge. İş hayatları için en cazip gelen seçeneği sorduğumuzda, gençlerin neredeyse yarısının yani yüzde 48’inin ‘Girişimci olarak kendi işimi kurmak’ şıkkını tercih ettiği görüldü. Bu da gençlerin iş hayatlarında risk almaya hazır olduklarını ve daha özgür bir ortamda kendi şirketlerini kurma yolunda bir çizgi izlemek istediklerini gösteriyor.

Türk gençleri gerçek hayatta sosyalleşiyor

Gençlerin sosyal medyada yoğun olarak var olduğu düşünüldüğünde ankette çıkan sonuç bir hayli dikkat çekiciydi. ‘Sanal ortam ve sosyal medya’yı sosyal olabilmek için tercih edenlerin oranlarının yalnızca yüzde 8 olup bu yanıt 4’üncü sırada çıktı. Yüzde 40 ile birinci tercihlerini okul, kurs, dershane ve öğrenci kulüpleri olarak belirttiler. Bu da gençlerin facebook, twitter, friendfeed gibi sosyal ağları kullanmalarının yanında genel olarak sosyal olabilmek için gerçek hayatı tercih ettiklerini net bir şekilde vurguluyor. Ayrıca, anket sonucuna göre gençlerin hayatında artık sürekli birden fazla ekran açık. Anket yanıt verenlerden yüzde 40’ı 2 ekran açık derken 3 ekran açık diyenlerin oranı yüzde 37 oldu. Bu da aynı anda hem dizi izleyip hem facebook hesaplarını kontrol ettiklerini hem de cep telefonlarından mesaj yazdıklarını gösteriyor. Hatta bazı gençler iki telefon sahibi olduğundan aynı anda 4 ekranı açık olabiliyor.

Gençler internetsiz bir dünya düşünemiyor

Anketin ortaya koyduğu çarpıcı  bir sonuç ise yeni neslin internetsiz bir hayat düşünemediği… Anketi yanıtlayan gençlerin yüzde 82’si   ‘İnternetsiz bir dünya düşünebiliyor musunuz?’ sorusuna ‘kesinlikle hayır’ yanıtını verdi. Herhangi bir nedenden dolayı aşağıdakilerden biri, bazıları ya da hepsi bir daha geri gelmemek üzere yok olsaydı, en çok hangisinin eksikliğini hissederdiniz?’ sorusunda sunulan seçeneklerden Google yüzde 42 ile en yüksek oranda işaretlenen seçenek oldu.
 
1000 TL’si olsa Türk genci ne yapar?

Bu sorunun yanıtı gençlerin doğru yolda olduğunu gösteriyor. Gençlere ‘Elinize ekstradan 1000 TL geçse bununla ne yapardınız?’ diye sorduğumuzda, yüzde 47’si  ‘Kariyerim için eğitim alırdım’ yanıtını verdi. Bu da, hem gençlerin eğitime verdikleri önemi hem de bu şekilde kendilerine yatırım yapmanın en doğru seçenek olduğunu net bir şekilde gösteriyor. Yüzde 24’le ikinci tercih edilen seçenek, ele geçen ekstra 1000 TL ile ‘borç ödeme ya da bankaya yatırma’ oldu. Bu da, gençlerin geleceğe yatırım yapma ve mali sorumluluk konusunu ciddiye aldıklarının net bir göstergesi olarak algılanabilir. 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.