Anadolu’da 100 yılın kadın hikâyeleri

DenizBank katkılarıyla hazırlanan Kadınımızın Hatıra Defteri belgeselinin yönetmenliğini Nebil Özgentürk üstleniyor.

27.02.2020 - 14:51 | MediaCat

Deniz Kültür iştiraki çatısı altında gerçekleştirdiği faaliyetlere bir yenisini ekleyen DenizBank, Cumhuriyet’in ilk gününden bugüne toplumsal yaşantıya damgasını vuran kadınlara saygı duruşunda bulunmak amacıyla Kadınımızın Hatıra Defteri projesini hayata geçirdi.

1920-2020 dönemini kapsayan başarı öykülerinin anlatıldığı beş bölümlük belgeselin yönetmen koltuğunda Nebil Özgentürk oturuyor. 200 saatlik projede bilimde, sanatta, sporda, edebiyatta iz bırakan, adını dünyaya duyuran kadınların ilham dolu hayat hikâyeleri ekrana taşınıyor.

Muazzez İlmiye Çığ, Macide Tanır, Halide Edip Adıvar, Nermin Abadan Unat, Adile Naşit, Safiye Ayla, Leyla Gencer, Halet Çambel, Tilda Kemal, Duygu Asena, Selda Bağcan ve Sezen Aksu gibi isimlerin öykülerinin yer aldığı projede Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın yaşamı da özel bir anlatımla yer alıyor. Belgeselde, ayrıca, Yıldız Kenter ve Türkan Saylan için canlandırmalı iki kısa film de bulunuyor.

Ön gösterimi dün DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş’in ev sahipliğinde Deniz Kule’de gerçekleştirilen belgesel 8 Mart’ta ekranlardan izleyicilerle buluşacak. Etkinlikte konuşan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş; “Belgeselimizde, Cumhuriyet tarihine adını yazdıran, gelecek nesillerin geriye dönüp baktıklarında ‘çok şey borçluyuz’ diyecekleri kadınlarımızın hepimize güç veren hikâyelerini derledik. Yeni nesilleri geçmişimizin mirasıyla buluşturan böyle anlamlı bir çalışmanın destekçisi olmaktan gurur duyuyoruz. Ekonomik ve toplumsal gelişimi bütün gören bir kurum olarak, kültürü, sanatı, sporu, arkeolojiyi ve kalkınma yolunda önem atfettiğimiz daha pek çok alanı olduğu gibi, kadınlarımıza destek konusunu da aynı şekilde sahipleniyoruz. Deniz Kültür iştirakimizin çatısı altında, ülkemizin kültür- sanat hafızasına kadınlarımıza saygı duruşu niteliğinde bir belgesel kazandırmaktan gurur duyuyoruz” açıklamasında bulunurken, belgeselin yönetmenliğini üstlenen Nebil Özgentürk proje hakkında şu yorumu yaptı:

“100 yıllık bir yolculuk yapacak olmanın heyecanı içindeyiz. Türkiye’nin, sanatın ve toplumların ‘hatıra defterlerinin’ ardından, seyirci ve okurun karşısına şimdi de kadın öyküleri, kadın gücü ve başarıları, kadın hakları, dayanışması ve kadına haksızlıkların iç içe olduğu bir projeyle çıkıyoruz. Sevgili Hakan Ateş ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Özveri, destek ve katkının yanı sıra bu projede ortak akıl da yürüttük; hatıraları birlikte kaydettiğimiz gibi ülkeye ve kültür sanata dair hatıralar da biriktirdik. Kadınımızın Hatıra Defteri, asırlık kayıtlarla dolu. Tarihimizin, yazılmamış, bilinmeyen, ışıklı ve güçlü kadınlarla örülü olduğunu gösteriyor. Diğer yandan projemizin kamera arkasındaki ekip arkadaşlarımızın yarıdan fazlası da kadınlardan oluşuyor. DenizBank ile yeni bir işe imza atmaktan büyük mutluluk duyuyorum.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.