MediaCat

Yaratıcı etkiden Cannes’a giden yol

Warc bu yılın Creative Effectiveness kazananlarının ortak özelliklerini ortaya koyan raporunu yayınladı.

Yaratıcı etkiden Cannes’a giden yol

Yaratıcılığın ölçümlenebilir etkilerini ödüllendirmek amacıyla Cannes Lions’ın geniş ödül repertuvarında bulunan Creative Effectiveness Aslanları, bu yıl da organizasyonun gözde kategorilerinden biriydi.

Warc.com’da bir süre önce yayınlanan Insights from the Creative Effectiveness Lions raporu, 2017’de kategori özelinde göze çarpan ortak noktaları derledi.

Videonun her türlüsü kabulümüz

Birçok farklı ekrandan takip edilebilir durumda olan online video, yaratıcı etki için anahtar rol oynayan kanallardan biri haline gelmiş durumda. Online videonun sosyal medya, PR ve büyük bütçeli işlerde TV’nin yanı sıra kullanıldığı görülüyor. 2017’de kategoride kısa listeye kalan işlerden çoğunda TV veya online videonun “öncü mecra” olarak konumlandığı görülüyor.

Sosyal medya artık destek kuvvet

Sosyal medya geçtiğimiz yıl da en aktif mecra olarak kullanılmış durumda ancak önceki yıllara kıyasla “öncü mecra” konumunu kaybettiği de ortada. Bu durumu iki farklı biçimde okumak mümkün. Birincisi sosyal medyanın, yükselen online videoların yer aldığı ve daha geniş kitlelere ulaştırılmak üzere kullanıldığı gerçeği. İkincisi de sosyal medyada yaşanan değişimle birlikte bu kanalın bir topluluk yönetimi aracı değil, çoğunlukla diğer mecraların erişimini artırmak amacıyla kullanılmaya başlanması.

Sorumluluk almak etkiliyse de sorunsuz değil

Creative Effectiveness’ta bu yıl adından söz ettiren birçok kampanya -ister STK’lar isterse kurumsal sosyal sorumluluğunu yerine getiren markalar için hayata geçirilmiş olsun- ulvi bir amaca hizmet ediyordu. Ancak rapora göre, insanların aldıkları iyi niyetli mesajları beğenseler de bu kampanyaların çoğu zaman pek de motive edici olmaması dikkat çekiyor.

En iyi kampanyaların odağında duygu var

Uzun dönemli marka inşası konusunda duygunun oynadığı rol biliniyor. Kategoride duygunun yaratıcı stratejinin bir parçası olduğu işlerin sayısı 2016 yılına göre artış gösterirken; bu yıl kısa listeye kalan işlerin yüzde 71’inde bu durum geçerliydi.

Creative Effectiveness bölümünde yarışan işlere dair trend analizlerine ilerleyen sayfalarda ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.